סרט הקולנוע "Miss Holocaust" זוכה לתשואות רבות ב"פסטיבל הסרטים הבינלאומי ברלין 2017" שבגרמניה

הועלה על ידי:
נכתב בתאריך: 15 בפברואר 2017

שתף / שתפי את העמוד בפייסבוק או בוואטסאפ


מאת: כתב החדשות של עמותת "יד עזר לחבר"

"פסטיבל ברלינאלה 2017" הוא אחד מאירועי הקולנוע והתרבות הגדולים בעולם, זאת היא חגיגת קולנוע ברלינאית של "פסטיבל הסרטים הבינלאומי" המתקיים מידיי שנה בחודש פברואר בעיר ברלין, שבגרמניה. השנה מתקיים הפסטיבל בברלין בין ה-9 ל-19 בפברואר, והשנה בפסטיבל אחד הסרטים המועמד לפרס "דוב הזהב" המוצג ממש בימים אלה הוא סרט הקולנוע התיעודי "Miss Holocaust" – "גב' שואה", הסרט שצולם ע"י צוות הסרטה וצילום מפולין וצולם בשנת 2015 במהלך תחרות וטקס בחירת "מלכת היופי של ניצולי השואה" שהתקיים בחיפה בסוף חודש נובמבר 2015 אותו ערכה עמותת "יד עזר לחבר". פסטיבל הסרטים בברלין מושך קהל של מאות אלפי צופים המגיע אליו בעיר ממדינות אירופה אך גם מכל רחבי העולם, הסרט זוכה לתשואות ותשבוחות רבות.

תחרות "מלכת היופי של ניצולי השואה" מושכת וזוכה לתשומת לב אדירה של קהל של מאות אלפי אנשים מכל רחבי מדינות העולם השונות, לתחרות נרשמו מעל ל- 300 מועמדות, כולם מעל לגיל 75 ואף יותר בינהן כאלה שעברו גם את גיל ה- 80 וה- 90, כשמתוכן נבחרות לתחרות 15 מועמדות שעוברות תהליך של הכנה אינטנסיבי, הן לומדות כיצד ללכת על מסלול התחרות ולהציג את עצמן בדרך הטובה ביותר. עוד משתתפות בסרט ניצולות השואה, שרה ישראל, חווה הרשקוביץ ז"ל מי שזכתה בתואר "מלכת היופי של ניצולות השואה" בתחרות לראשונה בשנת 2012, ג'ודית רוזנצוויג, ליברטה מיכאלצ'יויו, רבקה קושניר, סופיה וינוגרדובה ועוד.

צוות ההסרטה מפולין שמנה עשרות אנשי מוות וצלמים שהגיעה במיוחד לחיפה, היה בראשותה של הבמאית ומפיקת הסרט הגב' מיכאלינה מושילאק, שהה וצילם בקריית החסד של העמותה זמן רב לפני התחרות ועקב ימים רבים באמצעות מצלמות קולנוע אחר כל ההכנות הרבות שליוו את ניצולות השואה מתחילת התחרות ועד סופה, בה הוכתרה ניצולת השואה מרומניה, בת 83, הגב' ריטה ברקוביץ ל"מלכת היופי של ניצולי השואה".

סרט הקולנוע התיעודי "Miss Holocaust" מוצג במסגרת הסרט הקצר בפסטיבל, הסרט באורך של 22 דקות, מועמד בקטגוריה ביחד עם 23 סרטים מ- 19 מדינות בהם שוויץ, פורטוגל, גרמניה, ארגנטינה, קנדה, מקסיקו, ברזיל, אירלנד, בלגיה, אוסטריה, יוון, שבדיה, צרפת, הונגריה ועוד המתחרות על הפרס היוקרתי של "דוב הזהב", "דוב הכסף" ופרסים רבים נוספים בשווי של למעלה מ 250,000 אירו שנתרם גם ע"י יצרנית וענקית הרכב "אאודי" הגרמנית.

אלפי צופים צפו בסרט המרגש שהוקרן באולם הקולנוע המפואר "קולוסיאום" שבברלין, וזכה לתשואות רבות מצד קהל המבקרים ואנשי הקולנוע המקצועיים שהגיעו מכל רחבי מדינות העולם לצפות בסרט זה. החגיגה הקולנועית נפתחב בתאריך: …. ותימשך עד יום שבת ה-16 לפברואר, וכרוח הימים מלווה אותה גם אבטחה הדוקה. למרבה הצער, המראה של חיילים עם תתי-מקלע שמסתובבים ברחובות ברלין כבר נהיה שגרה בעיר ברלין ויהיה גם חלק מן הפסטיבל השנה.

יש לציין כי לפני כחודש ימים הגיע לעמותת "יד עזר לחבר" שבחיפה מפיקת הסרט הגב' מיכאלינה מושילאק ביחד עם עורכת הסרט וזאת על מנת להקרין את סירטה זה המוצג בפסטיבל ברלין, בפני ניצולי השואה של העמותה.

מיכאלינה מושילאק, יוצרת הסרט נולדה בוורוצלאב, פולין בשנת 1990, למד תחת אמן וידאו מירוסלב באלק באקדמיה לאמנויות בוורשה, שם למדה לתארים שונים במדיה ובקולנוע ובמסגרת לימודיה עקכה והפיקה סרטים שונים בינהם גם בנושאי שואת יהדות פולין וקיבלה מילגה יוקרתית המוזיאון היהודי בוורשה.

הפסטיבל נוסד ב-1951 והפך מאז לאחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם, בפסטיבל משתתפים מדי שנה גדולי יוצרי הקולנוע בעולם. בין משתתפי העבר אפשר למצוא שמות מוכרים כמו אינגמר ברגמן, רומן פולנסקי, מיכאלאנג'לו אנטויוני ועוד. במהלך שנות הפסטיבל הרבות, היו סרטים ישראליים רבים מועמדים לפרס דוב הזהב כוללים את "בופור", "אורח בעונה מתה", "מציצים", "אסקימו לימון", "החיים על פי אגפא", "לנגד עיניים מערביות", "שחור" ו"רוק בקסבה".

 

 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

הפגנת ניצולי השואה של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה מול ביניין שגרירות פולין בתל אביב, חמישי, 8.2.2018

13 בפברואר 2018
"שום חוק לא ימחק את ההיסטוריה" כך אמרו עשרות ניצולי שואה דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה שפרצו השבוע (חמישי, 8.2.2018) לשגרירות פולין בתל אביב במחאה על העברת ה"חוק הפולני" מכחיש השואה בפרלמנט: "אתם צריכים להתבייש. אני ברחתי מאושוויץ ובוכה כל לילה מהדברים שעברתי שם". עשרות ניצולי שואה דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה מחו כנגד ה"חוק הפולני" שעבר בפרלמנט, ועיקרו הכחשת הקשר של פולין לשואה. "שום חוק לא ימחק את ההיסטוריה", כתבו המפגינים על השלטים. עשרות המפגינים מחו בקולניות מול ביניין השגרירות הפולנית בתל אביב. בשלב מסוים הם פרצו לתוך השגרירות וחסמו את רכבו של סגן השגריר הפולני שביקש לעזוב את השגרירות. לפני הפריצה למיתחם השגרירות, זעק שלום שטנברג "יקיר חיפה" וניצול שואה בן 95, מאחרוני השורדים של "גטו וורשה": "אתם צריכים להתבייש. אני ברחתי מאושוויץ ובוכה כל לילה מהדברים שעברתי שם. רבים כמוני לא הצליחו לשרוד, ולא נשכח כי הנאצים על אדמת פולין שלכם טבחו בנו". מורדכי (מוטקה) ליבר, בן 87, ניצול שואה שאף הוא מפולין ודייר ב"בית החם" של עמותת "יד עזר לחבר" הוסיף: "איך יכול להיות שמעבירים חוק כזה כשהפולנים לא עזרו לנו ובטח לא הגרמנים".
הפגנת ניצולי השואה של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה מול ביניין שגרירות פולין בתל אביב, חמישי, 8.2.2018

ניצולי שואה פרצו לשגרירות פולין: "שום חוק לא ימחק את ההיסטוריה"

8 בפברואר 2018
מספר ניצולי שואה וביניהם דיירי הבית החם של עמותת יד עזר לחבר בחיפה פרצו לשגרירות הפולנית בתל אביב וצובאים על הדלתות של המשרדים בשירה אדירה "עם ישראל חי". המאבטחים של השגרירות מנסים למנוע בגופם את כניסת המפגינים ומאיימים לפנות אותם בכח. המפגינים, רובם הגדול חצו את גיל ה-90 מוחים נגד החוק הפולני שעבר בפרלמנט, ועיקרו הכחשת הקשר של פולין לשואה. המפגינים קוראים "שום חוק לא ימחק את הההיסטוריה". לפני הפריצה של המפגינים למבנה, זעק שלום שטיינברג יקיר בן 95 מחיפה :"אתם צריכים להתבייש. אני ברחתי מאושוויץ ובוכה כל לילה מהדברים שעברתי שם. רבים כמוני לא הצליחו לשרוד, ולא נשכח כי הנאצים על אדמת פולין שלכם טבחו בנו". מוטקה ליבר, ניצול שואה המפגין גם הוסיף: "איך זה יכול להיות שמעבירים חוק כזה כשהפולנים לא עזרו לנו ובטח לא הגרמנים". עשרות המפגינים שהגיעו למחות מול השגרירות הפולנית, ממשיכים להביע את מחאתם על החוק הפולני. כאשר כבר לפני מספר ימים שלחו מכתב לראש הממשלה הפולני ובו כתבו: "אנו ניצולי השואה המתגוררים בבית החם בעמותת יד עזר לחבר מבקשים להגיד לך שאנו כואבים מאוד את החוק החדש אותו חוקקה ממשלתך הבוקר". עוד הוסיפו: "החוק הינו שגוי מיסודו, פוגעני, מעליב ומשפיל מאוד. מעדות ראשונה אנו אומרים כי היו פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים ואף גרוע מכך, כשנגמרה המלחמה והיהודים חזרו מכל מיני מקומות בהם חיו והסתתרו בזמן המלחמה, הפולנים היו אלה שטבחו בהם". הניצולים כתבו גם כי הם משוכנעים שהעם הפולני חייב לקחת אחריות ולבטל באופן מידי את החוק ולא זו בלבד, אלא לקחת אחריות ולפצות את המעטים שעוד שרדו. מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר שמעון סבג הוסיף: "אני רואה את ניצולי השואה הפולנים מידי יום ואני חייב לומר שחלקם מתביישים שזה מה שקורה. אני רואה את העצב שלהם בעיניים".
ניצולי שואה פרצו לשגרירות פולין: "שום חוק לא ימחק את ההיסטוריה"

רובי ריבלין ייפגש עם ניצולי שואה: "סוג של ניצחון"

26 בינואר 2016
מתוך עיתון "מעריב":

שושנה קולמר היתה אתמול נסערת מאד מהמסר שקיבלה על ביקור בבית הנשיא ומפגש עם הנשיא עצמו. קולמר ילידת בודפשט שבהונגריה. נלקחה למחנה הריכוז אושוויץ ושם נספו הוריה, אחיה ואחיותיה, כל משפחתם של אביה ואמה. היא היחידה שנותרה בחיים. היא סבלה מרעב  וקור נוראי, ממחלות קשות כמו טיפוס, דיזנטריה, דלקת ריאות. נלקחה לעבודות כפיה קשות, הוכתה, הושפלה ועונתה, אבל איכשהו שרדה. הייתה צריכה לנקות בתי שימוש של הגרמנים, סירבה ללכת למרפאה כאשר הייתה חולה כי ידעה שזה הסוף שלה. בתום מלחמת העולם בהיותה נערה שקלה 22 ק"ג. היא הגיעה לארץ למרות הכל, הקימה משפחה ושרדה. "החלום שעוד נותר לי הוא להגיע לבית הנשיא ושכבוד נשיא המדינה ילחץ את ידי. את התמונה הזו אני מבקשת לשלוח לגרמנים ולהראות להם שניצחנו אותם".
רובי ריבלין ייפגש עם ניצולי שואה: "סוג של ניצחון"