מוזיאון השואה

  1. ראשי
  2. מוזיאון השואה

"מוזיאון השואה והתקומה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה: עדויות במדיה דיגיטלית, הולוגרמות ייחודיות, הנצחה, אמנות, מסמכים היסטוריים, תערוכת קבע, היסטוריה.

אבן הפינה למוזיאון השואה של עמותת "יד עזר לחבר" הונחה בשלהי שנת 2015, נבנה והוקם במהלך שנת 2016 ונחנך בתחילת שנת 2017 במתחם קריית החסד של עמותת "יד עזר לחבר" השוכן ברחוב קסל 4 בשכונת הדר בחיפה. המוזיאון הוקם במטרה להנציח את סיפורי הישרדותם וגבורתם של ניצולי השואה, דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" המתגוררים בקריית החסד של העמותה בחיפה. המוזיאון מנציח מאות עדויות וסיפורים מצמררים. בנוסף, ניתן לצפות באוסף מוצגים מדהים שנתרמו ע"י ניצולי שואה או בני משפחותיהם, בהם: ספרי תורה, חנוכיות, טליתות, ציציות, תפילין, מוצגים אשר בחלקם הוחבאו והוסתרו ע"י הניצולים בגיטאות ובמחנות ההשמדה, דבר שסייע להם, לדבריהם, לחוש מעיין ביטחון כי האלוהים עימם.

בנוסף, מוצגות במוזיאון שתי תערוכות ציור של דיירות הבית, ניצולות השואה הגב' מניה הרמן והגב' ריטה קסימאו – בראון המנציחות, כל אחת בדרכה, את הטראומות והזוועות הקשות והבלתי נתפסות שחוו כילדות קטנות ונערות בתקופת השואה. במוזיאון הוקם אגף נוסף המתאר את תקופת היסטוריית הקמת המדינה מהשואה ועד עצם היום הזה.

כנסו לסיור וירטואלי במוזיאון "השואה והתקומה" חיפה – של עמותת "יד עזר לחבר"

מטרה נוספת ולא פחות חשובה היא ההנצחה לדורות הבאים. למוזיאון מגיעות קבוצות רבות שונות ומגוונות מכל רחבי מדינות העולם ומישראל, בהם נוער ומבוגרים, תלמידי בתי ספר, המגיעים כהכנה למסעות לפולין אותם הם עורכים לאחר מכן. יחידות ממשטרת ישראל וצה"ל רבות מגיעות למוזיאון בהמוניהם לשמוע וללמוד על ההיסטוריה של העם היהודי בתקופת השואה, למעלה מ- 80 שנה חלפו וההיסטוריה נראית רחוקה כאלפי שנות דור. לכן חשוב להנציח את העדויות בכל דרך אפשרית. בשנת 2021 טרחה ועמלה רבות עמותת "יד עזר לחבר" בבנייתה והקמתה ובהשקעה גדולה של הולוגרמות מתוחכמות וחדישות המנציחות את ניצולי השואה במציאות מדומה ובתלת – מימד, בו היא מנציחה את עדותם של ניצולי השואה דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" המתגוררים בקריית החסד של העמותה בשכונת הדר בחיפה.

מטרת מוזיאון השואה היא להספיק ולצלם כמה שיותר ניצולי שואה, יש כאלה ניצולי שואה ניצולי מחנה ההשמדה אושוויץ שלצערנו כבר לא הספקנו לצלם, אך ישנם למעלה מ- 50 ויותר ניצולי שואה נוספים אשר מחכים שנפיק להם את העדות המצולמת שלהם, וללא התמיכה של הציבור והקהל הרחב לא נצליח להשלים את פרויקט איסוף העדויות הנוספות. כל הרעיונות האלה עולים לנו הרבה כסף וכשמדובר בפרויקט חברתי ללא כוונות רווח, מקורות המימון מצומצמים למדיי, אם ימצאו הסכומים הנדרשים ותוכניות הפיתוח יתקדמו כמתוכנן נמשיך בפרויקט ההנצחה, עזרו לנו לנצח את הזמן, מפני ששעון החול שלנו ושל כולנו הולך ואוזל. ניצולי השואה הם הגיבורים האמיתיים של כולנו ובזכותם אנחנו כאן היום ! ניצולי השואה הם האור שמאיר את האנושות כשהעולם חשוך !

בשנת 2021 נתרמו ל"מוזיאון השואה" אחד מפרטי השואה המזעזעים ביותר, אלה הם החותמות המקוריות ששימשו את הנאצים לקעקע מספרים על האסירים היהודים במחנה ההשמדה אושוויץ, חותמות אלה נתרמו ע"י תורם אנונימי שהחליט לתרום אותם דווקא את למוזיאון העמותה שבחיפה. בתוך כך, יש לציין כי בתום הביקור והסיור במוזיאון השואה ניתן לפגוש את ניצולי השואה עצמם פנים אל פנים.אם גם אתם רוצים לסייע ולעזור לנו בתרומות, אל תהססו, התקשרו אלינו בכל רגע לטלפון: 8602* או לחץ כאן

תפריט
נגישות