למעלה מ-10,000 חבילות מזון לחג הפסח חולקו לניצולי שואה ולנזקקים במבצע ענק וחסר תקדים של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה

  1. ראשי
  2. ארועים בעמותה
  3. למעלה מ-10,000 חבילות מזון לחג הפסח חולקו לניצולי שואה ולנזקקים במבצע ענק וחסר תקדים של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה


מאת: כתב החדשות של עמותת "יד עזר לחבר"

לאלפי נזקקים בעיר חיפה, אין עדיין מזון לחג הפסח שכבר עומד לו בפתח דלתות ביתנו ויגיע אלינו בסוף השבוע. לקראת חג הפסח, כהרגלה במסורת רבת השנים מעל ל 2 עשורים מיום היווסדה, פתחה ועמלה עמותת "יד עזר לחבר" במבצע ענק נרחב וחסר תקדים, העמותה עובדת לילות כימים וכבר זמן רב לפני חג הפסח החלה בהתארגנות לוגיסטית מקיפה ונרחבת באריזת וחלוקת אלפי חבילות מזון לניצולי שואה, משפחות נזקקות, אמהות חד-הוריות, דיירי רחוב, הומלסים חסרי בית, קשישים ועוד אשר ידן אינה משגת לערוך את שולחן ליל הסדר והחג. את חבילות המזון שערכם השנה מוערך ואף הגיע ל-500 שקלים הרכיבו ארזו וחילקו ביום שלישי 19.4.2016 עובדי העמותה בסיועם הגדול של עשרות מתנדבים בהם חיילי משמר הגבול, משרתי שירות לאומי, דיירי ה"בית החם לניצולי השואה" מתנדבי העמותה ועוד. ה"מועדון החברתי" החדש של העמותה נהפך כבר ימים רבים לפני החג לחמ"ל מבצעי גדול ולמחסן גדול בו החלו במלאכת ההכנות ובעבודת איסוף המצרכים ואריזת חבילות המזון הרבות לחג הפסח. יש לציין כי עמותת "יד עזר לחבר" תמשיך לחלק חבילות מזון ממש עד כניסת החג.

IMG_2910ימים רבים לפני חג הפסח, העמיסו מתנדבי העמותה הרבים מאות חבילות מזון על גבי ריכבי העמותה, חבילות שחולקו גם בצורה חסויה ולא גלויה מדלת לדלת ישירות לבתי משפחות נזקקות, אשר אין ביכולתם להגיע בכוחות עצמם לקריית החסד של העמותה הנמצאת ברחוב קסל שבשכונת הדר בחיפה. במהלך יום חלוקת חבילות המזון הגיעו אף חיילים מתנדבים רבים מיחידת משמר הגבול, מתנדבי העמותה אף סייעו בחן ובחיוך רחב לנזקקים ולקשישים בהרמת החבילות ובעזרה שהכניסו את חבילות המזון לתוך עגלותיהם. היום עבר בצורה חלקה ומופתית.

חבילות המזון שחולקו לחג הפסח, הכילו את רוב מוצרי הייסוד הבסיסיים לבית, כגון: חבילות מצות, בקבוקי יין, שמן, סוכר, מלח, קופסאות שימורים, קפה, מרק עוף, שוקולד למריחה, עוגות מקמח מצה, עוגיות כשרות לחג, ועוד. מלבד מוצרי היסוד חולקו למשפחות גם שקיות מלאות של ירקות כגון: תפוחי אדמה, עגבניות, בצל, קישואים, גזר, כרוב ועוד מיגוון רחב של ירקות שונים ומשובחים.
מבצע החלוקה הענקי התקיים מספר ימים ובשעות חלוקה שונות ומגוונות ועקב החום ששרר באותו היום האחרונים בארץ וזאת על מנת שיוכלו אלפי הנזקקים להתאים את הגעתם אל העמותה ברחוב קסל בחיפה. אריזת חבילות המזון נעשתה, משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות הקטנות של הלילה, על ידי פעילי ומתנדבי העמותה הרבים, המסייעים מידיי שנה בשנה בימים שלקראת חג הפסח.

IMG_2891מנכ"ל העמותה ומייסדה, מר שמעון סבג, אמר בהתרגשות רבה בדבריו: "לא זכור לי מזה למעלה מ- 25 שנה חלוקות של חבילות מזון גדולות כאלה ובהיקף אדיר ועצום כזה, מעולם לא היו כל כך הרבה נזקקים בעיר חיפה. עמותת "יד עזר לחבר" שברה את כל השיאים וחרטה על דגלה שתחלק עד תחילת החג מעל ל-10,000 חבילות מזון בעלות כוללת של למעלה מ- 4 מיליון ש"ח. השנה החלטתי בעמותה לשבור את כל השיאים ולעשות כל שביכולתי לעמוד במשימה זאת הנשמעת ממש בלתי אפשרית, כמו-כן נקיים שמונה ארוחות ליל סדר חגיגיות בעיקר לניצולי שואה ולנזקקים בחיפה. שמנו בראש סדר העדיפויות שלנו את ניצולי השואה, בעיר חיפה יש למעלה מאלף ניצולי שואה החיים במצוקה כלכלית קשה ביותר, העמותה מחלקת שנים רבות חבילות מזון לנזקקים בחג הפסח ובראש השנה וזה כלל לא דבר חדש עבורנו, אך השנה הממדים עלו מאוד וקשה להאמין למספרים. עד כה ארזנו אלפי חבילות מזון והביקוש עדיין ממשיך ורב, אני ממש מופתע גם השנה מהמספר ההולך והעולה של נזקקים מידיי שנה. לצערי, השיח בנושא עוני ופערים חברתיים לניצולי שואה ונזקקים אינו יורד מסדר היום הציבורי וטוב שכך, אבל לא מספיק לדבר, צריך גם לעשות, והמון. חג הפסח, הנו זמן ראוי להכנת חבילות מזון, אבל עמותת "יד עזר לחבר" פועלת לאורך כל השנה לטובת ציבור הנזקקים ומיעוטי היכולת, ומתמחה בסיועה לניצולי השואה הרבים, באופנים רבים ומגוונים, העמותה תעשה כל שביכולתה על מנת לעזור לנזקקים, כך היא חרטה על דגלה מיום היווסדה ועד שלא יישאר רעב אחד בארץ שלנו ילד, אישה וזקן, עמותת "יד עזר לחבר" תהיה כאן כדי להושיט יד, סיוע, עזרה ותמיכה. אני יכול לסכם ולהגיד שחג הפסח 2016 עבור העמותה היה הכי קשה והמטורף ביותר בכל תולדות שנותיה הרבות של העמותה".

IMG_2886עוד הוסיף מר שמעון סבג ואמר: "ברצוני להודות מקרב לב לכל חיילי משמר הגבול הרבים על זה שטרחתם, באתם ועזבתם את המשימות הצבאיות שלכם לטובת משימה לא פחות חשובה ונעלה והיא העזרה לנזקקים ולניצולי שואה לקראת החג. תודה לעובדי ומתנדבי העמותה הרבים שסייעו ועמלו לנו רבות לאורך כל הימים שלפני תחילת החג נתנו כתף ונרתמו לעשייה המבורכת של עמותת "יד עזר לחבר", מאחל לכם ולבני משפחותיהם חג פסח שמח וכשר, בריאות ופרנסה טובה, ושתמיד יקויים בכם הפסוק "ואהבת לרעך כמוך". ומנגד ידיד העמותה והמג"בניק רס"ר אלי פיסו שפיקח על אריזת חבילות המזון, אמר: "ברצוני להודות בשם כל שוטרי משמר הגבול למייסד ומנכ"ל העמותה מר שמעון סבג, על כך שנתת לנו את הזכות הגדולה והכבוד ליטול חלק בפרוייקט של נתינה גדולה ומבורכת למען ניצולי שואה ונזקקים, יישר כוח על נדיבות לבך למען הזולת, תבורך העמותה העושה זאת מידיי יום ביומו ולא רק בימי חג, ומי ייתן ונשמח להגיע ולעזור במשימות הקדושות האלה שוב במהלך כל ימות השנה".

יש לציין כי רבים וטובים, נטלו חלק וסייעו בכל המערך ההתנדבותי הגדול והמאורגן במבצע רחב ההיקף של עמותת "יד עזר לחבר" לחג הפסח, כשמעל כולם מפקח ביד רמה עם הרבה חן וחיוך לכל נזקק ונצרך קב"ט העמותה ישראל כהן, עובדי העמותה ומתנדביה הרבים בהם הגב' עופרה עובדיה מה"בית לילד" למען ילדים נזקקים וילדים בסיכון של העמותה הנמצא בשכונת נווה דוד, המתנדב נתנאל אלבז שהגיע במיוחד ממגדל העמק, העובדת הסוציאלית של העמותה הגב' עמית אשד, עורך דין העמותה מר חידר מוסטפא, איש האבטחה הוותיק ראובן פריזי המסייע בהתנדבות בכל אירועי העמותה ובכל מבצעי אריזת וחלוקת חבילות המזון לחגים שנים רבות, כשמסייעים לו מתנדבי המשטרה מרובע אק"מ הדר תחתון בפיקודו של רס"מ חגי פנקר, מתנדבי נוער ומחויבות אישית, חיילי משמר הגבול של מג"ב אח"מ חוף בפיקודו של רס"ר אופיר יעקובוב ובסיועו של ידיד העמותה המג"בניק רס"ר אלי פיסו, מנהלת המועדון החברתי של העמותה הגב' נעמי אילוז, מתנדב העמותה שלומי צרפתי, שף העמותה שמעון חן, ועוד רבים וטובים שקצרה היריעה מלהכילם.

לסיום, בירך מייסד העמותה מר סבג ואמר: עמותת "יד עזר לחבר" מאחלת לכל בית ישראל חג פסח שמח וכשר, אך עצוב מאוד לראות את המחזות קורעי הלב שראינו כאן לאורך כל היום ושראינו במשך כל ימי חלוקות חבילות המזון לנזקקים כאן בקריית החסד שלנו. אני מבטיח וכולי תקווה שהעמותה תעשה כל שביכולתה שעד תחילת החג ביום שישי הקרוב יתקיימו עוד חלוקות נוספות של חבילות מזון לנזקקים שלא הצליחו להגיע ולקחת חבילות מזון במהלך השבוע, לא נשאיר אף ניצול שואה ונזקק רעב בחג".

גלריית צילומים נרחבת: אדיר יזירף.

IMG_2923 IMG_2904IMG_2901 IMG_2874IMG_2921 IMG_2900IMG_2891 IMG_2884IMG_2881 IMG_2878IMG_2872 IMG_2870IMG_2864 IMG_285513055301_259663761054102_631397800562900542_n 13007230_259220441098434_2591076780858406247_n

IMG_2853

תפריט
נגישות