ניצולי השואה מה"בית החם לניצולי השואה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה התארחו וביקרו במכללה הלאומית לשוטרים של משטרת ישראל בבית שמש

  1. ראשי
  2. אנשי ציבור מתארחים בעמותה
  3. ניצולי השואה מה"בית החם לניצולי השואה" של עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה התארחו וביקרו במכללה הלאומית לשוטרים של משטרת ישראל בבית שמש

מאת: כתב החדשות של עמותת "יד עזר לחבר"

ניצולי השואה קיבלו אירוח חם ולבבי במכללה הלאומית לשוטרים, התארחו וקיבלו סיור מודרך מרתק ומרגש מפי רנ"ג סרפיקו חסון במוזיאון בבית המורשת החדש של משטרת ישראל האזינו להרצאה מרתקת אודות "לשכה 06" בתקופת משפט אייכמן.

קציני המשטרה האזינו בהתרגשות ובקשב רב לסיפור הישרדותם של ניצולי השואה של העמותה.

היה זה יום אירוח שאורגן להפליא ע"י מדור נפגעים באת"ן במשטרת ישראל ע"י ראש מדור סנ"צ רומן ברונשטיין ובסיועו של פקד יוני תורגמן קצין נפגעים את"ן חוף.

ניצולי השואה של ה"בית החם לניצולי השואה" לא נחים לרגע וביום שלישי השבוע, בשעת בוקר הגיע המיניבוס המשטרתי החדש והממוזג אל קריית החסד של עמותת "יד עזר לחבר" הנמצאת ברחוב קסל שבחיפה וזאת על מנת לאסוף את קבוצת ניצולי שואה של העמותה ולהסיעם ליום אירוח, שכלל ביקור וסיור מודרך מיוחד במכללה הלאומית לשוטרים ובבית המורשת והמוזיאון של משטרת ישראל שהוקמו לפני שנה באיזור התעשייה בבית שמש.
היה זה יום כיף גם לניצולי שואה המתקשים בהליכה הנעזרים במקלות הליכה.

IMG_4182

יום האירוח והמפגש במכללה לשוטרים אורגנו להפליא והתנהלו בנעימות רבה ובסבלנות ע"י מדור נפגעים באגף התנועה הארצי של משטרת ישראל בראשותו של ראש מדור נפגעים ארצי סנ"צ רומן ברונשטיין ובסיועו של פקד יוני תורגמן קצין נפגעים והודעה מרה את"ן חוף.

ליום האירוח הגיעו והתייצבו כל קציני הנפגעים במשטרת ישראל, קצינים אלה הם העושים עבודת קודש ומופקדים על הטיפול במשפחות נפגעי תאונות הדרכים, שבמסגרת תפקידם הקצין מודיע למשפחות על מות יקירן בתאונת דרכים. לאחר מתן ההודעה, קציני הנפגעים עוסקים גם בהדרכה והסברה בנושא תאונות דרכים ומרצים בפני גופים שונים.

בנייתו של מרכז ההדרכה החדש של משטרת ישראל נבנה בשנת 1996 בעלות כוללת של כ 3 מיליארד שקל, פרוייקט זה היה הגדול ביותר של המשטרה מאז הקמתה. המתחם משתרע על פני 220 דונם, ולומדים בו מדי יום כ- 1,800 חניכים כשבמהלך השבוע לנים בו כאלף חניכים.
במכללה נבנו 50 כיתות לימוד ממחושבות המצוידות במערכת הגברה וצילום לתיעוד של מערכי השיעור. במקום ישנו אולם ספורט אתגרי, בריכה שחייה, חדר כושר משוכלל, מגרש כדורגל, קריית אימונים גדולה, אודיטוריום מפואר, מטווחים משוכללים, אמפיתאטרון,

מוזיאון ואפילו כלבייה ואורווה עבור הדרכת הכלבנים והסייסים המשטרתיים. המכללה הלאומית לשוטרים נחנכה לפני כשנה וחצי והמוזיאון ומרכז מורשת המשטרה לפני כשנה.

בסיור המודרך המרתק במרכז מורשת המשטרה גילו ניצולי השואה את המשטרה שהם לא מכירים והכירו גם את סיפורה של המשטרה בישראל, הארגון האמון על אכיפת החוק, השמירה על הסדר ועל ביטחון הפנים במדינה. ניצולי השואה סיירו בתצוגות המוזיאון, צפו מוצגים היסטוריים ונדירים, בסרטי מורשת ובמוצגי מולטימדיה חדשניים והכל בחוויה מרגשת.

בבית המורשת הוצג להם סיפורה של המשטרה בישראל, החל בארגוני השמירה העברית של שלהי התקופה העות'מאנית ומשטרת המנדט, דרך הקמתה של משטרת ישראל ופעילותה לאורך השנים, הכל באופן עכשווי וחווייתי.

במהלך הביקור האזינו ניצולי השואה לסקירה היסטורית על תחומי הפעילות של המשטרה מאז ימי קום המדינה ועד ימינו, סיפורה של משטרת ישראל ומתוך כך את סיפורה של מדינת ישראל כולה.

IMG_4153

ניצולי השואה הגיעו ישירות אל המוזיאון הנמצא בבית מורשת משטרת ישראל הנמצא בצמוד למכללה הלאומית לשוטרים שהוקמה לפני כשנה וחצי בבית שמש. בבית המורשת קיבלו ניצולי השואה ארוחת בוקר קלה וכיבוד קל באירוח חם ולבבי, כשלאחריו הוזמנו כולם למוזיאון, שם קיבלו סיור מודרך ומרתק על ידי אחד השוטרים הוותיקים במשטרת ישראל רנ"ג סרפיקו חסון, בן 59, הידוע כמי שבשנות השבעים היה סוכן סמוי וטיפל במיגור כנופיות פשע וסמים רבות בישראל, לאור הצלחותיו, דבק בו הכינוי "סרפיקו" (ע"ש השוטר בסירטו של אל פצ'ינו), כשמאחוריו קרוב ל 40 שנות שירות במדים הכחולים בשלל תפקידים: בלש,חוקר נוער, סייר, מדריך קליעה וירי, הוצאה לפועל ועוד, כיום הוא מדריך שוטרים ועוסק בהדרכה שנים רבות, בעבר שימש כמדריך בביה"ס לשוטרים בשפרעם.

עם סיום הביקור במוזיאון המשיכו ניצולי השואה אל חדר האוכל הגדול שבמכללה לארוחת צהריים, כלאחריה התכנסו להרצאה מרתקת אודות "לשכה 06", סיפורה הדרמטי של קבוצת החוקרים המשטרתית שקובצה בשנת 1960 במטרה לחקור ולהכין את כתב התביעה כנגד הנאצי אדולף אייכמן. לאחר מכן הפעם קיבלו קציני המשטרה הרצאה והאזינו בקשב רב לניצולת השואה הגב' יהודית רוזנצוויג בת 83 ילידת צ'כוסלובקיה, שסיפרה אודות חייה וכיצד נמלטה מידיו של הצורר הנאצי ושרדה את תופת מחנה הריכוז הנאצי ברגן-בלזן והאזינו גם לניצול השואה מפולין, בן 85, מר מרדכי (מוטקה) ליבר שסיפר תוך כדי דמעות רבות את סיפורו הנוראי את שעבר עליו במלחמה. מוטקה התקשה לדבר, ותוך כדי בכי, סיפר על הסבל שעבר ועל כך כי עמד בשורה אחת למול הגרמנים עם כל בני משפחתו, אימו ביקשה ממנו במידה ויישאר בחיים, שיספר לכל העולם מה עבר על כל בני משפחתם, מוטקה היה השריד היחידי שנשאר מכל בני משפחתו.

IMG_4149

כל קציני המשטרה האזינים לסיפורו בקשב רב ולא נשארה באולם ההרצאות אף עין יבשה בעיניי השוטרים, מהתרגשות המעמד.

מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" מר שמעון סבג שלח את ברכתו למארגני יום האירוח, ואמר:
"בית מורשת המשטרה מהווה מוסד חינוכי, היסטורי וערכי גם יחד והוא בעל השפעה על עיצוב דמות השוטר ועל חינוכו. המשטרה מהווה חלק בלתי נפרד מחיי המדינה והחברה ואין לי ספק שניצולי השואה התרגשו ונהנו בכל רגע ורגע מביקורם במכללה הלאומית לשוטרים.

עוד הוסיף מר סבג ואמר: "ברצוני להודות לסנ"צ רומן ברונשטיין קצין הנפגעים הארצי של משטרת ישראל ותודה מיוחדת וענקית לפקד יוני תורגמן קצין נפגעים את"ן חוף על כי טרחו ועמלו רבות להצלחתו של היום המרגש והמהנה לטובת רווחתם של ניצולי השואה, פקד תורגמן תורם ומסייע לנו רבות, הוא בעל נדיבות לב אדירה למען קהילת ניצולי השואה ונותן להם הרצאות קבועות ומרתקות על עבודת המשטרה, אצלנו בעמותה במהלך כל ימות השנה והכל בהתנדבות מלאה ועל כך יבורך. יום האירוח תם אך לא נשלם, ברצוני להזמין אלינו אל העמותה את כל קציני הנפגעים של אגף התנועה במשטרת ישראל, לבוא ולבקר את ניצולי השואה בקריית החסד של העמותה בחיפה".

יש לציין כי את ניצולי השואה ליוו במהלך היום מנהלת המועדון החברתי של העמותה הגב' נעמי אילוז, מאבטח האישים ראובן פריזי המסייע כבר שנים רבות בכל אירועי העמותה בהתנדבות מלאה וקב"ט העמותה ישראל כהן שהעניק בשם העמותה תעודות הוקרה לקציני המשטרה.

אחרי יום עמוס בחוויות מרגשות, עלו ניצולי השואה שוב על המיניבוס המשטרתי שהחזירם אל קריית החסד ואל ה"בית החם" בחיפה, במהלך הנסיעה סיפרו האחד לשני את החוויות המרגשות שעברו בביקורם במכללה לשוטרים. אין ספק כי בביקורם במכללה לשוטרים היתה לניצולי השואה חוויה מיוחדת במינה שתישאר בזיכרונם לעד.

גלריית צילומים נרחבת: פקד שלומי קידר קצין נפגעים את"ן צפון, אדיר יזירף.

IMG_4198 IMG_4193

IMG_4134 IMG_4126IMG_4124 IMG_4120IMG_4116 IMG_4110IMG_4098 IMG_4097IMG_4086 IMG_4061IMG_4047 IMG_4045IMG_4042 IMG_4037DSC_8080 DSC_6030DSC_6006DSC_5996 DSC_5981DSC_5941 (1) DSC_5924DSC_5899

תפריט
נגישות