"מוזיאון השואה" הגדול והחדש בצפון של עמותת "יד עזר לחבר" נחנך בטקס מרגש ביום הזיכרון לשואה ולגבורה

  1. ראשי
  2. ארועים בעמותה
  3. "מוזיאון השואה" הגדול והחדש בצפון של עמותת "יד עזר לחבר" נחנך בטקס מרגש ביום הזיכרון לשואה ולגבורה

מאת: כתב החדשות של עמותת "יד עזר לחבר"

 

עמותת "יד עזר לחבר" קיימה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ז, שהתקיים ביום שני 24.4.2017, טקס מרכזי מיוחד ומרגש ביותר, בטקס נכחו ונטלו חלק קרוב לאלף אורחים בהם מאות ניצולי שואה ולצידם רבים מכוחות הביטחון בינהם קציני משטרה וצבא, עשרות חיילים, שגרירים וקונסולים מהסגל הדיפלומטי, תלמידי בתי הספר, מתנדבים, אישי ציבור ואורחים רבים.

עמותת "יד עזר לחבר" הקימה ברחוב קסל קרית חסד לתפארת שכולה למען ניצולי שואה ומשפחות נזקקות. הטקס נערך ברחבת מוזיאון "יד לניצול" שהוקם ע"י העמותה בשנת 2012 והיום חנכה את האגף הראשון של "מוזיאון השואה" הגדול והחדש שהקימה העמותה, ובנייתו אף תימשך ותיהפך למוזיאון שואה גדול וייחודי. יחודו של המוזיאון בין השאר הוא בכך שהוא מנציח את קורות חייהם המזעזעים של ניצולי השואה, דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" של העמותה וכמו כן ניתן לצפות בתצוגות מרגשות של חפצים שנשמרו במהלך השואה, והוחבאו בקירות בטון שנחצבו בחיפזון, ספרי תורה מיוחדים, מזוזות, חנוכיות, שופרות, טליתות וציציות, יצירות אומנות ברמה גבוהה במיוחד הקשורות לשואה. את העיצוב הארכיטקטי עיצב בהתנדבות האדריכל הידוע, החיפאי פיני ויינברג ואת עיצוב התוכן יצרה האמנית המוכשרת תמי סינר. האמנית והציירת קלאודיה פרז ויינברג ציירה ציורי קיר ענקים בסגנון שאגאל באודיטוריום שיוקם במתחם לקבלת אורחים. בנוסף, הוצבו על קירות המוזיאון עשרות מסכים המציגים תיעוד מצמרר, סרטים ותמונות, אותן ערכה בכישרונה הרב, אוקסנה שלומוב. הסיבה העיקרית להקמת המוזיאון – הנחלת השואה לדורות הבאים, לזכור ולא לשכוח !

הטקס החל בהדלקת משואת אש "לפיד הזיכרון" שבאנדרטה על ידי ניצולת השואה ממחנה אושוויץ ודיירת הבית החם, הגב' שושנה קולמר, בת 98, ילידת צ'כוסלובקיה ששרדה את תופת מחנה ההשמדה אושוויץ, שבמהלך ביקור בבודפשט נתפסה על ידי הנאצים והועברה כמו אלפי יהודים לאושוויץ, כיום הגב' קלמר היא דיירת ה"בית החם של ניצולי השואה" של העמותה, כשזעקה בקול חנוק, הרימה את שרוולה ואמרה: "שם, במחנה ההשמדה אושוויץ רצחו והרגו הנאצים את כולם את כל בני משפחתי, לא קראו לי שושנה, קראו לי "80277", זה המספר שצרבו לי הנאצים על ידי". החזן, כבוד הרב חיים גרינשטיין נשא תפילת "אל מלא רחמים" לזכר קורבנות השואה.

"אנחנו עומדים כאן ומתפעלים כל פעם מחדש מהאיש הזה, שמעון סבג, כמה נתינה יש באדם אחד", כך אמר ראש עיריית חיפה מר יונה יהב בטקס המרכזי של יום השואה שנערך ברחבת "יד לניצול" של העמותה ברחוב קסל שבחיפה. "אנחנו רואים את הנתינה האדירה והעצומה הזאת יום יום, שעה שעה. אנחנו מבינים כמה כוחות צריך כדי לסייע". הטקס נערך השנה בסימן פתיחת מוזיאון לזכר קורבנות השואה, בעמותת "יד עזר לחבר" שיהיה, הגדול והמרשים ביותר בצפון. המוזיאון בעמותת "יד עזר לחבר" אמור להשתרע על מאות מטרים רבועים ובנייתו אמורה להסתיים בשנה הקרובה.

בטקס נכחו אישי ציבור רבים ביניהם השר במשרד ראש הממשלה וחבר הכנסת איוב קרא, סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז וסגן השר מיכאל (מייקל) אורן, חברי הכנסת אכרם חסון ומיכאל מלכיאלי, נשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים מר יורגן בולר, הנדבן יאן פישר מגרמניה, ראשי ערים מהאיזור חברי מועצת העיר חיפה, מאות ניצולי שואה ביניהם כמאה דיירי ה"בית החם של ניצולי השואה" של העמותה.

סגן השר לאיכות הסביבה, חבר הכנסת ירון מזוז נשא אף הוא דברים בטקס ואמר: "בכל יום ויום אני נפעם מחדש מפעילותו של מר שמעון סבג ועמותת "יד עזר לחבר", בכל פעם יש לו האנרגיות האדירות האלה, מהפעילות שלו למען ניצולי השואה. אתם ניצולי השואה לכם מגיע הכל, ברצוני לאחל לכל ניצולי השואה בריאות טובה ואריכות ימים, ולך שמעון ידידי אני מאחל שתמשיך לעסוק במלאכת המצווה החשובה הזאת לטובת רווחתם של ניצולי השואה, והעזרה לזולת ולנזקקים, בסיוע מתנדבי העמותה, עוד המון שנים".

במהלך הטקס אמר יורגן בולר נשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים, כי עמותת "יד עזר לחבר" הפכה כבר שנים רבות לחלק בלתי נפרד מהפעילות של השגרירות הנוצרית והוא שמח וגאה על כך. יאן פישר, התורם מגרמניה הודה כי התחבר לעמותה בגלל עוצמת הנתינה שלה, השר איוב קרא שהפך לאורח כבוד בטקסי העמותה התפעל מאד מ"מוזיאון השואה" החדש, כך גם סגן השר ירון מזוז שביחד עם אישי ציבור אחרים חנכו את המוזיאון.

מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" מר שמעון סבג, הוא בן למשפחה ניצולת שואה מהעיר סלוניקי ביוון, בה היתה קהילה מפוארת וגדולה מאוד, כשקרוב ל – 50,000 איש ממנה נרצחו והושמדו בתקופת השואה. אימו של מר סבג השביעה אותו, לא לשכוח לעולם את שואת העם היהודי ואת מה שקרה לו, וכך הוא פועל למעשה כבר שנים רבות למען רווחתם של ניצולי שואה רבים. קריית החסד משגשגת מטופחת המשרה רגעים של אושר ותשומת לב למאות ניצולי שואה מידי יום. חלקם הגדול מתגורר כאן וזוכה לבית חם בו ארוחות חמות, טיפול רפואי, פסיכולוגי ותרופתי, לפי הצורך כל זאת לצד פעילויות חברתיות רבות המתקיימות במועדון החברתי של העמותה.

מנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" מר שמעון סבג, העושה ימים ולילות לטובת רווחתם של ניצולי השואה בחיפה ובישראל, נעל את הטקס ואמר כי הוא יודע שמלאכתו הקשה לא הייתה מתאפשרת אלמלא הסיוע של כל הנוכחים. "זו זכות גדולה עבורי להיעזר במתנדבים הרבים של העמותה ובתורמים שחלקם נמצאים כאן היום, אני חושב שפעילות העמותה חייבת להמשך וחובה עלינו למצוא, כל יום כל פעם מחדש, כל אחד ואחד מניצולי השואה שעדיין זקוקים לסיוע כזה או אחר. בואו לא נעבור את היום הזה בזעקה, אלא נזעק את זעקתנו כל השנה". עוד הוסיף מר סבג בדבריו: "אנחנו מייחלים להגיע ליום הזה שבו לניצולי השואה לא יחסר דבר", סבג הדגיש: "אני לא צריך להסביר בכלל כמה זה חשוב לנו לגרום לאנשים האלה שנמצאים בשנים האחרונות לחייהם להרגיש טוב. חשוב שנגרום להם לחייך חשבו שנדע לתת להם רגעים של אושר. היום אנו חונכים כאן את האגף הראשון של "מוזיאון השואה", יהיה זה מוזיאון לזיכרם של קורבנות השואה ולמען הדורות הבאים, לזכור את השואה ולעולם לא לשכוח, היום יש לנו את מדינת ישראל שהיא מדינה חזקה מאוד ויש לה צבא גדול וחזק, שואה לא תחזור לעולם, אני ימשיך לאתר את ניצולי השואה הסובלים ממחסור ואני מבטיח לכם להמשיך ולסייע להם ככל שרק נוכל".

נציגי ההתאחדות לכדורגל שהגיעו ביחד עם המאמן הלאומי אלישע לוי הודיעו כי יחבקו ויאמצו את העמותה, סוכם על המשך שיתוף הפעולה. "אני חושב שנוכל לעזור בפעילויות השונות ונעשה זאת בשמחה למען המטרה הנעלה הזו", אמר ראש אגף ההסברה של ההתאחדות לכדורגל שלומי ברזל.

אחד משיאי הטקס היה טקס הענקת "מגן הצדק החברתי" לעיתונאי וכתב חדשות ערוץ 10 אלי לוי. לוי שזכה לקבל את המגן משורה ארוכה של אישי ציבור שיחד במחווה יוצאת דופן על פועלו למען ניצולי שואה עמדו וברכו אותו. "אני עומד כאן נרגש לא רק בגלל הפרס, אלא בגלל עוצמתו של שמעון סבג והעמותה בראשה הוא עומד. מדובר באיש יוצא דופן, והלוואי היום רבים כמוהו במדינת ישראל".

בטקס שנמשך למעלה משעה הנעימו מיצירותיהם הזמרת ונסה בולר רעייתו של נשיא השגרירות הנוצרית, האמן הזמר הוותיק יעקב שפירו ומקהלה של תלמיד ביה"ס "יזרעאליה". רון קופמן אמר בטקס "חשוב יותר שהמדינה תסייע לניצולי השואה ולא תשאיר את המלאכה הזו לאנשים כמו שמעון סבג והעמותה שלו שעושים עבודת קודש". בסיום האירוע הוענקו מגיני הוקרה ליורגן בולר ויאן פישר בטקס קצר שנערך במועדון של העמותה בנוכחות עשרות ניצולי שואה.

באירוע נכחו ונטלו חלק גם מזכ"ל המועצה הדתית בחיפה הרב דוד מצגר, מייסד ארגון אחים שכולים "לנצח אחי" ונציג סיעת "כולנו" בחיפה אלי דבי, מזכירות העמותה הנאמנות תמי סינר ורותי כהן, עורך דין רועי סבג, העובדת הסוציאלית של העמותה שעמלה רבות להצלחת הטקס הגב' עמית אשד, קב"ט העמותה ישראל כהן ורעייתו מלי, הגב' עופרה עובדיה אם-הבית של "בית הילד" של העמותה בנווה דוד, איש האבטחה ומתנדב העמותה הוותיק ראובן פריזי המסייע בכל אירועי העמותה בהתנדבות מלאה, קציני המשטרה ממדור נפגעים באת"ן במשטרת ישראל בהם פקד יוני תורגמן קצין נפגעים את"ן חוף והפקד שלומי קידר קצין נפגעים את"ן צפון, נציין כי קציני הנפגעים של משטרת ישראל מלווים את ניצולי השואה של העמותה כבר מספר שנים ודואגים לרווחתם. עובדי עמותת "יד עזר לחבר" ומתנדביה הרבים, אורחים מחו"ל המתנדבים בעמותה בעבודתה השוטפת היומיומית, וקהל רב של תושבי העיר חיפה אשר עם סיום האירוע, כל האורחים והנוכחים התכבדו בשירת התקווה ולאחר מכן עברו כולם לביקור ראשוני במוזיאון החדש, גם בטקס זה לא נשארה אף עין יבשה. רבה של העמותה כבוד הרב יעקב ממן, הד"ר איזבלה גרינברג, מומחית לפסיכיאטריה ומנהלת השירות הפסיכו-גריאטרי בבית החולים רמב"ם בחיפה, המלווה את ניצולי השואה של העמותה שנים רבות בהתנדבות מלאה, עובדיה ומתנדביה הרבים של עמותת "יד עזר לחבר" ועוד.

השנה היה הטקס מרגש במיוחד כשתלמידי ביה"ס "יזרעאליה" הופיעו והנעימו בקטעי שירה ומוזיקה מרגשים, ביה"ס "יזרעאליה" שבחיפה בניהולה של הגב' איריס כהן ובשיתוף מרכזת המערכת קהילתית הגב' אביבה פלדמן בהגי מקיימים שיתוף פעולה פורה ורצוף כבר שנים רבות ובכל ימות השנה עם ניצולי השואה של העמותה ובמיוחד לטקס "יום הזיכרון לשואה ולגבורה" הכינו תלמידי מקהלת בית הספר בניהולו של ליאוניד גופמן שירים עבור טקס מכובד זה. בטקס השתתפו תלמידי כיתות ב' עד ו' שהיו נירגשים מאוד לקראת האירוע הכה חשוב, הילדים פתחו בשיר "אלי אלי" ובסוף שרו שיר ב 3 שפות אידיש רוסית ועברית – "קורא אני א' ב'", בקהל נראו המוני זוגות עיניים דומעות, עוד שר בטקס הזמר והשחקן הבינלאומי יעקב שפירו ששר באידיש.

עמותת "יד עזר לחבר" משכנת ב"בית החם לניצולי השואה" בקריית החסד שהקימה למעלה מ-120 ניצולי שואה, דואגת לארוחות חמות לכמה מאות ניצולי שואה ומידי יום היא מסייעת לנזקקים, מעניקה רוח גבית וסיוע לחסרי בית ואמהות חד הוריות, לחולי סרטן ולנזקקים רבים. בקריית החסד נמצאת האנדרטה לזיכרם של ששת מיליוני קורבנות השואה הניצבת בחזית מוזיאון "יד לניצול", האנדרטה שציבעה שחורה בנויה על משטח ענק בצורת מגן דוד, כדי שלעולם לא נשכח את הטלאי הצהוב ואת דגל ישראל. צלעות ה"מגן דוד" משמשים כספסלים לניצולי השואה החיים בבית החם ולמבקרים במוזיאון זה. האנדרטה בגובה שישה מטרים, בצורת הסיפרה 6 ואש התמיד לזיכרם של 6 מיליון הנספים בשואה לזיכרם של ששת מיליון קורבנות השואה הי"ד, אשר חירפו את נפשם על קידוש השם.

יש לציין כי סגירת כל רחוב קסל הנמצא ממש במרכז שכונת הדר בחיפה לתנועת כלי רכב, לטובת מהלך כל האירוע אינה דבר פשוט כלל, וזאת נעשה באירגונו ובסיועו של קב"ט העמותה ישראל כהן, מפקד רובע מש"ק הדר רנ"ג גבי מזרחי ומפקד המתנדבים רס"מ חגי פנקר בסיוע מתנדבי מחויבות אישית של משטרת ישראל בחיפה.

גלריית צילומים נרחבת: ג'ו לוציאנו, אדיר יזירף.

תפריט
נגישות