ביום ה-45 ללחימה באוקראינה: בחירוף נפש ממשיכה המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" לחלץ במבצעים מסוכנים ומורכבים ותחת הפגזות אש כבדות עוד 10 ניצולי שואה מהערים בוצ'ה ואירפין הסמוכות לקייב שם בוצע טבח ע"י הצבא הרוסי

  1. ראשי
  2. Events
  3. ביום ה-45 ללחימה באוקראינה: בחירוף נפש ממשיכה המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" לחלץ במבצעים מסוכנים ומורכבים ותחת הפגזות אש כבדות עוד 10 ניצולי שואה מהערים בוצ'ה ואירפין הסמוכות לקייב שם בוצע טבח ע"י הצבא הרוסי

אחרי מסע תלאות ארוך ומפרך תחת הפגזות ואש כבדה ובדרכים לא דרכים חילצו היום (שישי, 8.4.2022) חברי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מנהל המשלחת מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג 10 ניצולי שואה מעל גיל 80, 90 וגם יותר מהלחימה באוקראינה שיעלו בקרוב לישראל. בוצ'ה היא עיירה קטנה הממוקמת בין הפרבר העירוני אירפין שמצפון־מערב לקייב לבין העיירה הוסטומל, שבה התנהלו קרבות עזים מול כוחות רוסים, שניסו להשתלט על שדה התעופה במקום כדי להיעזר בו למתקפת־בזק על קייב, בחוסר הצלחה.

היום, (שישי, 8.4) הוא היום ה-45 ולמעשה כבר חודש וחצי לפלישה הרוסית וללחימה הקשה באוקראינה, עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג ממשיכה לחלץ במבצעים מסוכנים ומורכבים בחירוף נפש ותחת הפגזות אש כבדות עשרות ניצולי שואה מהתופת, כשעד עתה מאז פרוץ המלחמה באוקראינה חילצה העמותה למעלה מ-100 ניצולי שואה קשישים הנושקים לגיל 90, ו-100, לעיתים קרובות ניצולי השואה מחולצים תחת האש הכבדה ביחד עם בני משפחותיהם הנמצאים עימם בהפגזות על בתיהם.

בתוך כך, נציין כי בוצ'ה היתה אחד ממעוזי הקרבות בפרברי קייב וקרוב ל-37 אלף בני אדם גרו בבוצ'ה לפני המלחמה, חלק מהם נמלטו בתחילת המלחמה כשהדבר היה עדיין אפשרי. אחרים, ביניהם ניצולי שואה וקשישים שלא יכלו לעזוב, בני משפחותיהם שדאגו להם או אנשים שהחליטו לנסות לעבור את המלחמה במרתף או בביתם, היו לכודים במשך יותר מחודש וחצי, חשופים לאלימות חזקה ופושעת של הצבא הרוסי ולתנאים קשים וכיום הם ללא חימום או חשמל, ללא תקשורת וללא אספקת מזון.

העיר אירפין, היא אחת מערי הלוויין של קייב שהפכה לאחד מסמלי המלחמה והברוטליות הרוסית שבה הותקפו אזורים אזרחיים תוך גרימת נזק עצומה לבתים, רכוש והסבת פצועים והרוגים רבים. הגשר המוביל מקייב לעיר הונצח בתחילת המלחמה אחרי שפוצץ בידי הכוחות האוקראיניים ובתוך החורבות שלו הלכו כאמור עשרות אלפי פליטים במנוסה מהתופת.

המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" שנערכה מבעוד מועד לפרוץ הפלישה של הרוסים לאוקראינה, כשלמעשה המשלחת נמצאת כבר קרוב ל- 3 חודשים באוקראינה, ממשיכה גם ברגעים אלה לעזור ולסייע ללא לאות ומסביב לשעון בחילוצם של ניצולי שואה מהתופת באוקראינה גם מהערים בוצ'ה ואירפין בהם בוצעו "פשעי מלחמה" של הרג רנדומלי של חפים מפשע שניסו לברוח מהקרבות, כולל נשים וילדים, הוצאות להורג ברחוב של גברים בחשד שהם מרגלים או חיילים, מעצר ועינויים של חשודים בריגול שהסתיימו ברצח. כמו כן, הם כוללים גם מקרים של אונס נשים וביזה בקנה־מידה נרחב, כולל פריצה שיטתית לדירות ולחנויות. ההערכה היא שכמעל ל-300 קורבנות נאספו מרחובות בוצ'ה אחרי הנסיגה הרוסית ונקברו בקבר־אחים שנחפר במהירות.

הבוקר, (שישי, 8.4) אמר בהתרגשות רבה מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג: "רק בשבוע אחרון זה מתנדבי העמותה של המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר חבר" כבר חילצה קרוב ל-50 ניצולי שואה. למען האמת לא ציפיתי ולא חלמתי ולא העלתי על דעתי שאגיע למצב כזה, שאעשה זאת תחת הפגזות אש כבדות ורצופות ובנסיעות עקלקלות ובדרכים לא דרכים.

המראות שנגלים לעיניי ולעיני חברי המשלחת של עמותת "יד עזר לחבר" מחרידים ומזעזעים, אני נעזר ברכבים של מתנדבי העמותה ובסיוע האמבולנסים שלנו שגייסתי לצורך מבצעים מורכבים אלה בשל גילם המופלג של ניצולי השואה, ניצולי השואה יוצאים מתוך איזורי התופת המופגזים כשהם בקשיי הליכה קשים בשל גילם המופלג, אל הרכבים בנסיעה של למעלה מ-40 שעות, מועברים אל האמבולנסים של העמותה ומשם אל מעבר הגבול של אוקראינה ופולין, משם יועברו לעיר לוורשה בירת פולין ומשם באמצעות מטוסים לישראל כשמשם יגיעו חלקם אל ה"בית החם של ניצולי השואה" שבקריית החסד של העמותה בחיפה.

עוד אמר נרגשות סבג בדבריו ואמר: "עברנו היום בערים בוצ'ה ואירפין שבאוקראינה, ערים בהם הצבא הרוסי ביצע טבח קשה. ערים אלה כבר חוות משבר הומניטרי קשה ביותר, אין להם מים, מזון וחשמל, ביניינים שלמים הרוסים וגופות מוטלות בצידיי הרחובות. הלב שלי כואב וגם נשבר לראות מראות מזעזעים אלה. בבוצ'ה החרבה חווינו את הרגעים המטלטלים ביותר באוקראינה. אלה מראות שהעולם חייב להכיר. אי אפשר להישאר אדיש אל מול התמונות המחרידות שהתגלו בעיר בוצ'ה בסמוך לקייב, אחרי שהצבא הרוסי עזב את המקום. פגיעה מכוונת באוכלוסיה אזרחית היא פשע מלחמה ואני מגנה אותה נחרצות. קשה לי לראות את ניצולי השואה הקשישים כך היום, בערוב ימיהם עוזבים את בתיהם המקום שבו נולדו וגדלו כתוצאה ממלחמה כאשר הם יודעים כבר שככל הנראה הם כבר לא ישובו ויחזרו שוב אליו יותר.

מנגד עליי לציין כי אני מזיל דימעה ועושה אותי מאושר לראות כשעודי נמצא עדין באוקראינה, את ניצולי השואה שכבר חילצה המשלחת שלנו נוחתים בשדה התעופה בן- גוריון בארץ ישראל. אנחנו בעמותת "יד עזר לחבר" לא נסגור לעולם את שערינו וגם לא את ליבנו בפני ניצולי שואה ואנשים פליטים אם הם יהודים או לא יהודים שאיבדו את כל עולמם. יש לנו חובה מוסרית להיות חלק מהמאמץ הבינלאומי לסייע לפליטים מאוקראינה למצוא בית חם ומיטה לישון בה, זאת היא חובתינו להיות לא רק יהודים טובים, אלא גם אנשים טובים. חשוב לי ביותר עכשיו להראות סולידריות עם הקהילה היהודית באוקראינה וגם עם הלא יהודית באוקראינה. שאפו ענק ואין לי מילים איך להודות לכל המתנדבים שלנו שלא נחים לרגע ועושים לילות כימים בעבודת קודש זאת. כל מבצע חילוץ של ניצול שואה הוא מורכב ומסובך מקודמו".

בתוך כך, יש לציין כי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג נמצאת כבר מעל ל-3 חודשים באוקראינה, בעיר הבירה קייב, ובעיר המערבית לבוב, ובמקומות נוספים באוקראינה שם פתחה סניפים מרכזיים המשמשים כמרכזי חירום לוגיסטיים ענקיים עם כמויות עצומות של מזון וביגוד לסיוע לפליטי אוקראינה, עוד מסייעת המשלחת גם לבתי חולים באיזור בציוד הומניטרי דחוף. חברי המשלחת ההומניטרית בסיוע של מתנדבי העמותה המקומיים עובדים ללא לאות מסביב לשעון עם הרבה נחישות והקרבה ובגבורה אמיצה תחת הפגזות ולעיתים גם תחת אש כבדה רק למצוא לאתר ולחלץ יהודים שנתקעו באיזורי הקרבות במזרח אוקראינה ובצפונה.

עוד נציין כי עמותת "יד עזר לחבר" מפעילה כבר למעלה משבועיים ימים ובשיתוף הסוכנות היהודית גם מוקד חירום טלפוני שזמין לפניות של יהודי אוקראינה. המוקד מופעל על-ידי מתנדבים דוברי רוסית, הם מעבירים את הפניות לאנשי חברי המשלחת ההומניטרית הנמצאים באוקראינה ופועלים בשטח ללא לאות עם הרבה נחישות והקרבה.

צילומים: דוד סבג, וטטיאנה קלימוביץ חברי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" לאוקראינה.

תפריט
נגישות