מרגש בצל המלחמה: יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן "אחדות העם" צויין בעמותת "יד עזר לחבר" בחיפה

  1. ראשי
  2. Events
  3. מרגש בצל המלחמה: יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן "אחדות העם" צויין בעמותת "יד עזר לחבר" בחיפה

בצל המלחמה המתמשכת, הקרבות הקשים בעזה וירי הטילים על ישראל כבר למעלה מחצי שנה נערך היום (שני, 6.5.2024) ברחבת אנדרטת "יד לניצול" של העמותה השוכנת ברחוב קסל בקריית החסד של העמותה בשכונת הדר הכרמל, שבחיפה אירוע יוצא דופן ומיוחד בסימן "אחדות העם" הטקס המרגש של "יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2024" בעמותת "יד עזר לחבר" בחיפה לזיכרם של אחינו ואחיותינו ששת המיליונים קורבנות השואה שנרצחו וניספו ע"י הנאצים ועוזריהם ולכבודם של אלה הגיבורים האמיתיים, ניצולי השואה ששרדו אותה.

השנה, הטקס אותו יזמה והפיקה עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג נערך בסימן "אחדות העם" ובעקבות הטרגדיה הנוראית שפקדה את מדינת ישראל עם פרוץ המלחמה לפני למעלה מחצי שנה באותה שבת שחורה ב- 7 באוקטובר 2023 בו ספגה מדינת ישראל את הפוגרום היהודי הגדול ביותר מאז תקופת השואה, פוגרום שהצית גם גל אנטישמיות חסר תקדים ברבים ממדינות העולם.

הטקס נערך במעמד משפחות החטופים וניצולי אירועי ה-7 באוקטובר, ניצולי שואה רבים דיירי "הבית החם של ניצולי השואה" של העמותה המתגוררים בקריית החסד של העמותה וניצולי שואה רבים מאיזור חיפה והצפון, כמו – כן נערך במעמד חברי הכנסת אריאל קלנר ואלי דלל וחברת הכנסת אתי חווה עטיה.

כמו כן נטלו חלק שגרירים וקונסולים ונציגים מהמדינות השונות בהם מר אלכסנדר בודאי קונסול כללי והגב' אירנה לווצ'נקו הנספחת מהקונסוליה הכללית של רוסיה בחיפה, מר פאוואן קומאר, קצין קישור ועוזר לנספח ההגנה בשגרירות הודו, גב' אנדריאה סוארה-ווסרשטיין מהקונסוליה הכללית של רומניה בחיפה, שגרירת טאייוואן בישראל הגב' אייבי יה פינג – לי, נציגי שגרירות סין בישראל מר ליו סונג יועץ לשגריר ומר מאי ליצ'ו הנספח פוליטי שלה, מר קרלוס גרוס קונסול כבוד של איטליה בחיפה ועוד. עוד נכחו גם רבים מחברי מועצת העיר חיפה בהם מר אביהו האן סגן ראש העיר ומ"מ, גב' טטיאנה ג'ון, מר זאב סוננזון, מר מוטי בליצבלאו, מר קיריל קארטניק, מר יניב בן שושן, עו"ד יעקב בורובסקי, אישי ציבור, יחידות צה"ל רבים מזרוע הים של חיל הים וסיירת צנחנים, משטרת ישראל, כוחות ביטחון שונים, תלמידי בתי הספר ועוד.

עוד נטלו חלק באירוע גם ניצולי שואה שחולצו תחת אש כבדה בדרכים לא דרכים במבצעים מורכבים ומסובכים, ללא לאות ועם המון הקרבה וחירוף נפש ע"י חברי המשלחת ההומניטרית של העמותה באוקראינה לפני כשנתיים וחצי. כיום מתגוררים ניצולי שואה אלה בשקט ובשלווה כדיירים מן המניין ב'בית החם' של העמותה בקריית החסד שלה הפרוסה על פני 3 רחובות בשכונת הדר, שבחיפה.

בתחילת הטקס הודלק נר התמיד לזכר ששת המליונים הניספים ע"י הגב' מרים ליניאל בת ה-103 ניצולת שואה מפולין, ויהודית הרשקוביץ בת ה-95 ניצולות השואה מהונגריה, שתיהן דיירות ה"בית החם של ניצולי השואה" של העמותה. לאחר – מכן החזן חיים גרינשטיין נשא תפילת "אל מלא רחמים" זועקת ומרגשת לשמיים ורבה של העמותה כבוד הרב יעקב ממן אמר "קדיש" לזיכרם של הניספים אחינו ואחיותינו ששת המיליונים.

על החלק האמנותי של הטקס היתה מקהלת תלמידי בית ספר "נירים" משכונת נווה דוד שבחיפה שהופיעו בקטעי שירה, המקהלה מורכבת מילדי ביה"ס ומילדים שפונו מבתיהם מישובי גבול הצפון לפני כחצי שנה, הקפטנים של שחקני קבוצת הנוער של "מועדון הכדורגל מכבי חיפה" נשאו דברים מרגשים אודות ניצולי שואה בתקופת השואה והזמר גדעון לייבוביץ התכבד בשירת "התקווה" ביחד עם כל הנוכחים, את הטקס הנחה בחן רב ובטוב טעם העיתונאי ואיש "חדשות 12" גלעד שלמור.

במהלך האירוע נשא דברים בהתרגשות רבה מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג ואמר: "לצערנו, השנה מתווסף ליום החשוב הזה מימד נוסף של כאב גדול ועצום. הקריאה "לעולם לא עוד" מהדהדת בתור יסוד קיומנו כאן, על האדמה הזאת של מדינת ישראל, מאחדת אותנו בגורל משותף בל יימחה. גם ב-7 באוקטובר קמו עלינו לכלותינו, ורצו רק להשמיד אותנו, הנה אנחנו עדיין כאן, כואבים, עצובים, מתגעגעים, אבל עדיין עומדים זקופים ובגאון, וממשיכים לומר לא עוד. לא עוד.

ניצולי השואה מהווים עבורנו מקור השראה בלתי פוסק הודות לרוח הגבורה, הנחישות וכוח הרצון העילאי שלהם. עמותת "יד עזר לחבר" מפעילה כבר למעלה מ-3 עשורים "בית חם לניצולי השואה" ופועלת מתוך מחויבות עמוקה לעזור לניצולי השואה החיים בקרבנו ולהיטיב איתם ככל האפשר.

התמיכה הבינלאומית בזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה התחלפה בגל אנטישמיות עכור וקשה, לכן משימתנו בעמותת "יד עזר לחבר" חשובה מתמיד. אנו נמשיך ללמד על השואה ונמשיך לפעול נגד האנטישמיות. בזמן בו מתחוללת מלחמה בישראל, שהחלה בעקבות טבח 7 באוקטובר, ישנה חשיבות עליונה לזכור ולא לשכוח את שחווה העם היהודי, לפני 80 שנים. עמותת "יד עזר לחבר" תמשיך בפועלה רב השנים לשמר את זיכרון השואה ולהניף את דגל התקומה של העם היהודי בארצו, למען הנספים ולמען הדורות הבאים. זהו הזמן וזהו גם הרגע להצדיע לניצולי השואה ששרדו את הנורא מכל.

במדינת ישראל חיים כיום כ-132,826 ניצולי שואה, 9,000 ניצולי שואה מתגוררים כיום בעיר חיפה. מעל מחצית מניצולי השואה בישראל חיים מתחת לקו העוני. דור ניצולי השואה הם האור והמצפן המוסרי שלנו ומגדלור האמונה בצדקת דרכנו, האנשים שרבים מהם חוו את הנורא מכל פעמיים, הם עדות לתקומת ישראל ולחוזק והחוסן של העם היהודי. עמותת "יד עזר לחבר" תמשיך לפעול ותעשה כל שביכולתה לסייע לניצולי השואה. הסיוע והתמיכה לניצולי השואה נמצא בלב ליבה של העשייה של עמותת "יד עזר לחבר" החוב שלנו כמדינה ואזרחים לניצולי השואה הוא עצום ועלינו לפעול כל יום על מנת לוודא כי הם יחיו חיים טובים עם בריאות טובה וזאת על מנת שלא יחסר להם דבר. ניצולי השואה הוכיחו לנו שוב רק בחצי שנה האחרונה מהי גבורה. כיצד עומדים מול הרוע ויכולים לו. ככל שעוברות השנים, יותר ויותר ניצולי שואה נפטרים ועלינו להבטיח כי בשנות חייהם, יחיו בכבוד הראוי להם. זהו הזמן וזהו גם הרגע להצדיע לניצולי השואה ששרדו את הנורא מכל, ניצולי השואה הם הגיבורים האמיתיים של כולנו ובזכותם אנו חיים כאן היום, ניצולי השואה הם האור המאיר את האנושות כשהעולם חשוך".

במהלך האירוע העניק מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג את "מגן הצדק החברתי" של עמותת "יד עזר לחבר לשנת 2024" למאמן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר שלמה שרף שתרומתו המבורכת, במעורבותו בהתנדבותו הרבה ובסיועם של בני משפחתו ורבים מחבריו נרכש בסכום של מאות אלפי שקלים אמבולנס חדש לשינוע ניצולי שואה וקשישים ללא עלות, שהושק ממש לפני 4 חודשים הנקרא על שמה של נכדתו האהובה מאי נעים – שרף ז"ל שנקטפה בדמי ימיה בעודה בת 24, בהתקפה הטרור הרצחנית והאכזרית של ארגון החמאס באותה שבת שחורה של ה-7 לאוקטובר במסיבה בקיבוץ רעים שבדרום.

כמו – כן במהלך האירוע "מגן הצדק החברתי" נוסף גם למר חנן סלינסון על תרומתו ונדיבות ליבו לטובת רווחתם של ניצולי השואה של עמותת "יד עזר לחבר" ובכלל לניצולי השואה בישראל.

בתום האירוע הוזמנו כל האורחים והמשתתפים שנטלו חלק בטקס לבקר ב"מוזיאון השואה והתקומה" של העמותה השוכן במתחם קריית החסד של העמותה ברחוב קסל בחיפה.

צילומים: יוסף (ג'ו) הירש.

 

 

תפריט
נגישות