מרגש בצל המלחמה: בחירוף נפש וללא ליאות סייעו מתנדבי עמותת "יד עזר לחבר" למאמץ בכיבוי שריפות הענק עקב פגיעת הרקטות ביער ביריה בצפון 

  1. ראשי
  2. Events
  3. מרגש בצל המלחמה: בחירוף נפש וללא ליאות סייעו מתנדבי עמותת "יד עזר לחבר" למאמץ בכיבוי שריפות הענק עקב פגיעת הרקטות ביער ביריה בצפון 

מתנדבי עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג לא היססו לרגע ולא עמדו בחיבוק ידיים, עם היוודע על תחילתן של השריפות הרבות באיזור הצפון בעיקר באיזור קריית שמונה, צפת ויער בירייה סמוך לישובים בצפון הארץ בעקבות היירוטים של הרקטות ומטחי החיזבאללה ומנפילות שיברי יירוטים ששוגרו מלבנון שנפלו היום (שלישי, 11.5.2024) סייעו, התנדבו ופעלו במאמץ רב לבלימת חזית האש הגדולה בשטח סבוך ומורכב וכל זאת ללא ליאות בחירוף נפש ועם המון נחישות והקרבה לכיבוי גל שריפות הענק שהשתוללו והתפשטו במהירות בצפון הארץ ובעצמם לפתע נקלעו לשריפה שכמעט הסתיימה באסון.

ציוותי טרקטורוני כיבוי האש של עמותת "יד עזר לחבר" סייעו לצוותי קק״ל במקום ולעשרות צוותי כוחות כיבוי אש של "כבאות והצלה" שהגיעו מכל רחבי הארץ ולמטוסים מיחידת כיבוי האש של טייסת "אלעד" שפועלים במקום למנוע את התפשטות האש. המראות הקשות שהתגלו לציוותי כיבוי האש של עמותת "יד עדר לחבר" עם כיבוי השריפות הענקיות שהשתוללו ביער ביריה היו כואבות ביותר וקורעי לב כשקרוב ל-800 דונמים מתוך כ-20,000 דונם של יער ביריה נשרפו כליל אחרי ירי של מחבלי חיזבאללה, בהם גם חלקים מהיער ששוקם לאחר מלחמת לבנון השנייה גם הם עלו השבוע באש. עצוב וכואב.

כזכור, יחידת הכיבוי האווירי של מדינת ישראל, המוכרת גם בשם טייסת "אלעד" היא ע"ש אלעד ריבן ז"ל, תלמיד כיתה י"א בבית הספר "הריאלי" העברי בחיפה, אשר התנדב במערך הכבאות וההצלה כצופה אש, שנספה באסון השריפה בכרמל בחודש דצמבר 2010, לאחר השריפה בכרמל, כחלק מלקחי האסון, התקבלה החלטה להקים לראשונה טייסת כיבוי במדינת ישראל.

בהתרגשות רבה סיפר על השתלשלות העיניינים מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג: "עלינו לצפון עם יחידת כיבוי האש של עמותת "יד עזר לחבר" שהקמנו ממש לפני מספר חודשים בקריית החסד של העמותה בחיפה, בכוח שלנו היו מתנדבים שהוכשרו לכיבוי אש וזאת בגלל המלחמה שפרצה באותה שבת שחורה ב-7.10.2024 עם התקפת הטירור הרצחנית והאכזרית של ארגון הטירור החמאס. טרקטורוני כיבו האש שלנו (הריינג'רים) ביחד עם חלק מצי האמבולנסים שלנו הגענו ליער בירייה.

חברנו לקק"ל וכבאות והצלה ועלינו ליער ביריה השוכן צפונית לעיר צפת, טרקטורוני כיבוי האש המבצעיים שרכשנו ממש לאחרונה סייעו בגדול לכוחות כיבוי האש שכבר היו במקום. טרקטורוני כיבוי אש אלה יכולים להגיע למקומות שהכבאיות הגדולות אינן יכולות להגיע בכלל. ירדנו לתוך הוואדיות ביער בירייה שברובו נשרף ופעלנו בכיבוי השריפה".

למרות הצלחות רבות במרבית האיזורים אליהם הגיעו מתנדבי ציוותי כיבוי האש של עמותת "יד עזר לחבר" בחלק מהאיזורים הגדולים שאליהם הגיעו ציוותי כיבוי האש, במהלכה של שריפה ענקית במקום שהתעצמה עם הרוחות העזות ומזג האוויר החם והיבש אחד הצוותים לפתע נקלע לשריפה שאיימה על שלומם של המתנדבים.

ידוע על 16 בני אדם שנפצעו קל בפעולות הכיבוי הסבוכות כשאחד מהם הוא מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג שנפגע וסבל מקשיי נשימה בעקבות שאיפת העשן הכבד והסמיך שאפף את כל יער בירייה ואיזור צפת וקריית שמונה. סבג פונה על ידי אמבולנס מצי האמבולנסים של העמותה שהיו במקום אל בית החולים "זיו" בצפת, שם קיבל טיפול מיידי. בתוך כך יש לציין כי כוחות כיבוי האש הרבים של כבאות והצלה וציוותי עמות "יד עזר לחבר" פעלו בתנאים מסוכנים ובשלב מסוים כשהאש הקיפה את הצוותים והייתה סכנה מוחשית ומיידית לצוותים ולמתנדבים , נתנה הוראה על ידי קצין כבאות והצלה איזורי לסגת ולנטוש את המקום מיידית.

עוד הוסיף סבג ואמר: "הרגשנו כמו באסון הכרמל ולא היה חסר הרבה שנפגע, היינו מוקפים באש מכל הכיוונים. הרכבים שלנו כמעט ועלו באש. היה מלחיץ מאד אבל ראינו שכיבוי אש פועל. ובאמת לוחמי האש חתכו את גדר הברזל ומצאו לנו מסלול בטוח ליציאה מהירה ומיידית מהשריפה. להערכתי, עוד זמן של 60 שניות והיינו באסון כרמל נוסף. המצב בצפון ממש קטסטרופלי ולהערכתי כי הרע עוד לפנינו והלוואי שאני טועה, כאשר הטילים יגיעו לכל הקריות וגם לעיר חיפה".

בתוך כך, יש לציין כי למחרת (חמישי, 5.6.2024) השריפות הענקיות והקשות שהשתוללו בצפון בעיקר באיזור קריית שמונה, צפת ויער ביריה סמוך לישובים בצפון הארץ ובעקבות היירוטים של הרקטות ומטחי החיזבאללה ומנפילות שיברי יירוטים ששוגרו מלבנון שנפלו הגיעו למשרדי עמותת "יד עזר לחבר" שבקריית החסד שבחיפה 2 מכתבי הוקרה הערכה והבעת תודה. במכתב האחד, נאמר: "ברצוני להביע תודה והערכה על התגייסות וההירתמות של עמותת "יד עזר לחבר" לאירוע השריפה שהתרחש ברכס רמים בו נטלו חלק והשתתפו מתנדבי העמותה.

השריפה שאיימה לכלות בתים בקו האש ונעצרה הרבה בזכות מאמצכם והצטרפותכם למערכה תוך אומץ וקור רוח. יקל"ר קריית שמונה (יחדית הקישור לרושת המקומית) ופיקוד העורף מודים ומעריכים את פועלכם. יישר כוח"  על החתום אל"מ דודו פרץ מפקד יקל"ר קריית שמונה של פיקוד העורף של צה"ל. (מצורף המכתב).

מכתב נוסף שהגיע היום למשרדי העמותה בחיפה נכתב: "אנו ממצאים בימים מורכבים של לחימה במלחמת "חרבות ברזל", מלחמה עקובה מדם לצערנו שהחלה בדרום אך התפרצה וביתר שאת בחודשים האחרונים גם בצפון.

במכתב זה ברצוני להודות לכם על התגייסותכם לסיוע לאורך כל המלחמה וביתר שאת בימים האחרונים ראינו את התגייסותכם ההירואית למלחמה בשריפת הענק שפרצה ברכס רמים והרי נפתלי, ואתה עם כל מתנדביך ב"יד עזר לחבר" הגעת בשעות לא שעות עם הכבאיות כדי לקחת חלק בכיבוי השריפות שאיימו להכחיד כל חלקה טובה.

על פעילות זאת ואחרות, על גילוי הערבות ההדדית ורוח ההתנדבות אנו רוצים למסור לכם את תודתינו והערכתינו". על החתום, אופיר יחזקאלי, מ"מ וסגן ראש העיר קריית שמונה. (מצורף המכתב).

צילומים: יערית שושן ומתנדבי עמותת "יד עזר לחבר".

תפריט
נגישות