עמותת "יד עזר לחבר" באירוע למען הטמעת והנצחת זיכרון השואה באמצעות משחק השחמט * עמידות, תקווה והישרדות בגבורה

  1. ראשי
  2. Events
  3. עמותת "יד עזר לחבר" באירוע למען הטמעת והנצחת זיכרון השואה באמצעות משחק השחמט * עמידות, תקווה והישרדות בגבורה

בצל המלחמה המתמשכת, עמותת "יד עזר לחבר" שבחיפה בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג נטלה חלק והשתתפה הערב (שלישי, 4.6.2024) ונטלה באירוע יוצא דופן ומיוחד "טורניר שחמט בצל השואה".

השואה הטילה צל כבד על כל תחומי החיים, כולל עולם השחמט. מיליוני יהודים, ביניהם שחמטאים מוכשרים רבים, נספו בידי המשטר הנאצי. אך למרות הזוועות, השחמט שימש גם כמקור נחמה, תקווה ואף התנגדות עבור רבים.

בגטאות, תחת תנאי חיים קשים ביותר, שימש השחמט כפורקן רגשות, דרך לשמור על קשר חברתי ואף ככלי להימורים על מזון וחפצים חיוניים. במחנות הריכוז, למרות האיסור הרשמי לשחק שחמט, אסירים רבים מצאו דרכים יצירתיות להבריח לוחות וכלים ולקיים תחרויות חשאיות.

האירוע המרגש שנערך הערב בחיפה התקיים בשיתוף פעולה פורה ומבורך ביחד עם מכון השואה העירוני במינהל החינוך של עיריית חיפה בהנהלתו של מר מומי אלמוג, רשות הספורט העירונית חיפה בהובלתו של מר ניר שאול ואלכסנדר רוצ'ינסקי , מנהל ביה"ס בסמ"ת אבי זיגלר, מועדון "רוטרי" מוריה בהנהגתו של טוביה בירן. האירוע התקיים במתחם מול משרדי עמותת "יד עזר לחבר" שברחוב הנביאים 26 בשכונת הדר בחיפה ונערך במעמד ראש מערכת מינהל חינוך וצעירים הגב' אילנה טרוק, מנכ"ל מוזיאון לוחמי הגיטאות מר יגאל כהן, מנהל התיפעול והלוגיסטיקה של עמותת "יד עזר לחבר" מר חביב אוחנה, ניצולי שואה רבים.

אורח הכבוד באירוע היה ניצול השואה מר אברהם איילון, בן 98 אשר סיפר את סיפור הישרדותו בגבורה אמיצה בתקופת השואה. באירוע נטלו חלק והשתתפו 23 מועדוני שחמט לנוער הפזורים ברחבי העיר מתלמידי בתי הספר השונים בחיפה, אורחים ומוזמנים.

מתחילת האירוע והטורניר התחרו 44 תלמידי בתי הספר השונים במשחקי שחמט, נציין כי בין כל התלמידים שהשתתפו היו גם תלמידי בתי ספר מהעיר שלומי שבגבול הצפון שפונו מבתיהם בעקבות המלחמה והארוכה והמתמשכת המתגוררים בבתי מלון בחיפה.

עוד במהלך האירוע סיפר מנהל המכון ללימודי השואה ע"ש "חדווה אייבשיץ" השוכן בשכונת נווה שאנן בחיפה, כבוד הרב אהרון פינקלשטיין על הקשר ההדוק בין משחק השחמט והשואה ועל שחמטאים נודעים שניספו בשואה ועוד. בתוך כך, יש לציין לפני חודשים ספורים, ממש לאחרונה נתגלתה במחנה ההשמדה אושוויץ שבפולין ששוחרר לפני 79 שנה תגלית מצמררת ביותר של כלי שחמט מאולתרים ששימשו את היהודים למשחק זה. במהלך עבודות שימור בלוק מס' 8 שבמחנה ההשמדה אושוויץ נמצאו 35 ריבועי קרטון בגדלים שונים, שעליהם צוירו ביד כלי שחמט מיניאטוריים שנמצאו מתחת לרצפת הקומה הראשונה של הבניין ההיסטורי, שימש את האסירים היהודים במחנה ההשמדה אושוויץ.

ייתכן שכמה רישומים היו קצת מטושטשים, אבל עדיין היה אפשר להבחין בקלות בציורים של צריח, רגלי, פרש ורץ. חפצים אלה נמצאו במצב שימור טוב והם ייחודיים בכך שהם נוצרו מקרטון בצורה פרימיטיבית יחסית. אין ספק כלל כי לאסירי המחנה היהודים היה זה דחף עצום לברוח ממציאותו האכזרית של המחנה, שניסו לקיים ולו במעט שאפשר שגרת חיים שפויה ונורמלית במחנה ההשמדה אושוויץ – בירקנאו.

את הטורניר שפטה חיה רויטמן, אשר מפעילה פעילות שחמט בעיר חיפה במסגרת המערכת הקהילתית בחינוך בניהולה של טלי שימלה. בתום התחרויות וההתמודדויות התקיים טקס בו הוענקו מדליות וגביעים לכל מארגני האירוע והטורניר ולתלמידים שהתמודדו בטורניר וזכו במקומות הראשונים, בהם: אמה זגורי ויונתן בר אילן מביה"ס ע"ש "דוד ילין" בחיפה, אדם נורלין מביה"ס "אחווה", ארטיום חושנסקי מביה"ס "נירים בשכונת נווה דוד בחיפה, אדם פולמן מביה"ס "רוממה" וליאונרד אנגל מביה"ס "אילנות". כמו – כן הוענקו מדליות ותעודות לכל המשתתפים שנטלו חלק בתחרות שחמט בצל השואה.

צילומים: יוסף הירש.

תפריט
נגישות