transparency
יד עזר לחבר נוסדה ב-1995. ב-2001 הפכה לעמותה רשומה ברשם העמותות.
הרקע להקמתה היה מצבם הכלכלי והחברתי הקשה של ניצולי השואה.
העמותה מפעילה קריית חסד, שבה מתגוררים עשרות רבות של ניצולי שואה שחיו מתחת לקו העוני.
הם זוכים למגורים, שלוש ארוחות ביום ופעילות חברתית מגוונת.
בנוסף מחלקת העמותה מאות ארוחות חמות לניצולי שואה מידי יום.
העמותה אינה מתוקצבת על ידי המדינה ואו הרשויות וכל פעילותה ממומנת ידי תרומות פרטיות.
TV יד עזר
ביום הזכרון לשואה וגבורה, מנכ"ל "יד עזר לחבר" - שמעון סבג, קיבל אות הוקרה על מפעל חיים.
 • נעמי ומרק ביאנו ז”ל | יום הזכרון לחללי צה”ל ונפגעי פעולות האיבה בחיפה

  מרק ונעמי ביאנו נרצחו לפני 15 שנה בפיגוע במסעדת מקסים. בפיגוע נרצחו 21 סועדים ועובדים במסעדה שעל שפת הים על ידי מחבלת מתאבדת.
  נעמי הייתה בוגרת של בית הספר אליאנס והיא עבדה במכללת תלתן לעיצוב ותקשורת חזותית. מנכ”ל המכללה, ארז ישכרוב, סיפר השבוע כי נעמי הייתה מאוד אהובה במכללה ולא היה קל לחזור לשגרה אחרי הפיגוע בלעדיה:
  “אחרי הפיגוע החלטנו שאנחנו נבנה מונומנט, שיהיה ניתן לראות מכל מקום במכללה, כדי להנציח את נעמי ואת בעלה מרק. נעמי עבדה אצלנו הרבה שנים, היא הייתה מדריכה ראשית ואחראית על כל הקורסים בבתי הספר."
  קישור לכתבה המלאה באתר חי פה.

  תמונות
 • אזכרה לציון 13 שנים למותם של נעמי ומרק ביאנו ז״ל שנרצחו בפיגוע הטרור

  אזכרה לציון 11 שנים - למותם של נעמי ומרק ביאנו ז״ל שנרצחו בפיגוע הטרור

  ביום שלישי, ערב יום הכיפורים ,2016 נערכה אזכרה לציון 13 שנים למותם של נעמי ומרק ביאנו ז״ל שנרצחו בפיגוע הטרור במסעדת מקסים בחיפה.
  מרק ז"ל היה חבר אמת של עמותת יד עזר לחבר. כתב חברתי בכל רמ"ח אבריו שבראש מעיינו הייתה ההדדיות החברתית והתרומה לזולת.
  משפחת יד עזר לחבר – אבלה על אובדן יקר ערך לעיר חיפה.

  חייהם של נעמי ביאנו וולובסקי, מארק ביאנו בעלה ועוד 21 קורבנות נקטעו ברגע אחד, בפיגוע טרור ארור בשנת 2003 שקטע והרס משפחות שלמות, ילדים, נשים, אבות, סבים וסבתות.

  נעמי ומארק ביאנו נישאו בשנת 2001, צעירים מוכשרים ומבטיחים – זוג מקסים חם אנושי ומלא בשמחת חיים. אנשי משפחה למופת, אנשים שתמיד היה נעים בחברתם, מהחיוך, מהאופטימיות. כאלה שהיית רוצה להיות לצידם ולספוג מאישיותם וקיסמם האישי כזוג, ומכל אחד לחוד.

  עמותת יד עזר לחבר פתחה באותה תקופה את בית הילד שמטרתו הייתה לתת מענה מהיר יעיל לכל בעיות הרווחה של התלמידים באזור חיפה – חוגי העשרה, עזרה בשעורי הבית וארוחה חמה, מסגרת חמה ומחבקת.
  לאחר מותם שמעון סבג החליט לקרוא לאגף בית הילד שהוקם ממש באותו זמן על שמם – לזכרם והנצחתם של שני צעירים שעשו למען הקהילה והנזקקים.

  יהי זכרם ברוך.

  תמונות
 • נעמי וולובסקי ביאנו

  נעמי וולובסקי

   

  נעמי (ביאנו) וולובסקי נולדה בחיפה ב 17 למרץ 1978 לדוריאן ורחל, אחות למיכאל.
  למדה בבית ספר יסודי "אינשטיין" ותיכון ב"אליאנס" בחיפה.
  בצבא שרתה כסייעת לרופא שיניים בחיל הים בבסיס שייטת 13.

   

  כנערה נעמי הצליחה כדוגמנית בארץ ובאירופה עד תחילת השרות הצבאי. למרות שלא ייחסה חשיבות גדולה לעולם הדוגמנות וראתה בזה כהרפתקאה חולפת, יופיה ואישיותה כבשו את דרכה להצלחה במגזינים מפורסמים.

  לאחר שחרורה מהצבא, למדה עיצוב וגרפיקה ממוחשבת שבו הביעה את אהבתה וכשרונה לציור וקריקטורות.
  עם תום הלימודים החלה לעבוד באופן עצמאי בעולם הפרסום ובמקביל כמדריכה בלימודי עיצוב ומחשוב במיכללת תילתן. בהמשך החלה ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה, למודים שלא הספיקה לסיים.
  נעמי הדריכה במכללת תילתן בחיפה עד יומה האחרון, שם זכתה להכרה ובאהדה בקרב התלמידים ומבעלי המכללה ארז ומיכל ישכרוב – אישיותה הקריזמתית והדומיננטית, מלאת ההומור בלטו בכל מקום שהכירו אותה כבר מילדותה.

  במסגרת ההדרכות נעמי העניקה יחס מיוחד וחם לאנשים בעלי מוגבלויות שהשתתפו בהרצאות – כשנשאלה על דרכה זו אמרה שקבלה מעולמם העשיר יותר ממה שנתנה.
  לנעמי היו אנרגיות ושימחת חיים רבה והיא ידעה להשתמש בתכונות אלה ולמלא את חייה עד תום –  עבודה, לימודים, חברים רבים. עם זאת ידעה לנצל ולחלק את הזמן ולהקדיש זמן למשפחתה לנישואייה הטריים ולכל חבריה ולתת תשומת לב רבה לכל מי שהכיר אותה.

  נעמי היית בת אוהבת שטיפלה במסירות בהוריה, והעניקה לי – מיכאל, אהבה וחברות בלתי נשכחים – נעמי היא אחותי אך גם תמיד היוותה עבורי מודל ודמות נערצת.

  לנעמי הייתה אישיות ססגונית ובולטת, אסרטיבית אבל שופעת חום, הומור ושימחת החיים, חיוך מקסים ועיניים תכולות גדולות חודרות, מלאות סקרנות ושובבות שאי אפשר היה להישאר אדיש אליהם.

  היא השאירה רושם וזכרון אצל כל מי שהכיר אותה.

   

  נעמי נישאה למארק ביאנו בגיל 23 בשנת 2001, שניהם צעירים מוכשרים ומבטיחים – זוג מקסים חם אנושי ומלא בשמחת חיים. אנשי משפחה למופת, זוג שתמיד היה נעים בחברתם, מהחיוך, מהאופטימיות. כאלה שהיית רוצה להיות לצידם ולספוג מאישיותם וקיסמם האישי כזוג, ומכל אחד לחוד.

  נעמי הייתה מעורבת בחייו של מארק כאישה אוהבת אך גם שותפה במשורים המקצועיים העיתונאיים, וסייעה לו בעבודתו התקשורתית כעיתונאי שתרמה בפתיחת עמותת יד עזר לחבר בהדר חיפה.

  שמם של נעמי ומארק מונצח בשלט של העמותה, ובליבו של מנהל העמותה – שמעון סבג.
  הקשר שלי עם העמותה החל מספר שנים לאחר הירצחם – נעמי ומארק נירצחו ברביעי לאוקטובר 2003 בדרכם החוצה ממסעדת מקסים בחיפה ע"י מחבלת ערבייה.

  החלטתי להמשיך את דרכם בעזרה למען הניזקקים וכך גם להנציח את שמם ופועלם, וייצרתי את אתר הבית של עמותת "יד עזר לחבר" אותו אני מעדכן בכל פעולות העמותה.

  יהי זכרם ברוך.

  מיכאל, אחיך האוהב.

  תמונות

 • הפיגוע במסעדת מקסים

  מתוך כתבה בעיתון הארץ:

   http://www.haaretz.co.il/misc/1.915401

  מאות בני אדם ליוו בערב יום כיפור את מסע הלוויה של מרק ביאנו ונעמי וולובסקי-ביאנו, שנרצחו בפיגוע במסעדת מקסים בחיפה ביום שבת. השניים נקברו זה לצד זה בחלקת נפגעי הטרור – חלקה שהוקמה בבית העלמין בחיפה לפני כשלוש שנים והתמלאה בעשרות קברים.

  הזוג ביאנו נישא ביוני 2001 והתגורר בשכונת כרמליה בחיפה. חברים לעבודה של מרק סיפרו שבני הזוג היו ביתיים מאוד ומיעטו לסעוד בחוץ. הבשורה על מותו של מרק בפיגוע נחתה על העיתונאים שעבדו באתר הפיגוע תוך כדי סיקורו. בהתחלה שמו לב כולם לכך שרכבו חונה ליד המסעדה ולא הבינו מדוע אינו עונה לטלפון. אחרי זמן קצר התברר שהוא לא הגיע לסקר את הפיגוע.

  מרק, בן 29, גדל בחיפה. לאחר שירותו הצבאי למד תקשורת. בשנת 2000 החל לעבוד בטלוויזיה והתמחה בכתבות איכות הסביבה ופוליטיקה. מרק הותיר אחריו את הוריו אדריאן ופלורנס ואת אחותו קארין.

  נעמי, חיפאית מלידה, בת לרחל ולדוריאן וולובסקי, התחתנה עם מרק ביוני 2001, כאשר היתה בת 25. נעמי למדה בבית הספר אליאנס ולאחר שירותה הצבאי החלה לעבוד במכללת תלתן לעיצוב ולתקשורת חזותית, בתחילה כמדריכה ואחר כך כאחראית על מסלולי גרפיקה ממוחשבת ובניית אתרי אינטרנט. נעמי ומרק הכירו באמצעות אחותו של מארק. "נעמי הייתה גבוהה ויפה, עם המון שמחת חיים", סיפרה חברה מהמכללה.

  תמונות
 • נעמי וולובסקי - יום הולדת 17 למרץ

  נעמי וולובסקי


  מחר ב 17 למרץ , יום הולדת לנעמי וולובסקי ביאנו.

  מאז הפיגוע במסעדת מקסים באוקטובר 2003, עברו בדיוק עשר שנים, כך שנעמי הייתה אמורה לחגוג יום הולדת 35.

  נעמי אחותי הספיקה לחגוג את יום הולדתה ה-25 בלבד אבל הנחמה היחידה שיש לי שהיא הספיקה בחייה הקצרים מכל הטוב שבעולמנו – היו לה חיים מרגשים ומאושרים , לה ובעלה הטרי מארק ביאנו. ז"ל.

  מיכה וולבסקי

  תמונות
 • טקס חלוקת מילגות לסטודנטים על שם נעמי ומארק

  מילים שנשאתי אתמול בטקס חלוקת מילגות לזיכרם של נעמי ומארק ז"ל, לארי גרוס ז"ל, בתי רובינס ז"ל, אהרון פייפר ז"ל ורוזה סבג ז"ל.

  שמי מיכה, אחיה של נעמי וולובסקי, גיסו של מארק ביאנו ז"ל .

  חייהם של נעמי אחותי, מארק ביאנו בעלה ועוד 21 קורבנות נקטעו ברגע אחד, בפיגוע טרור ארור בשנת 2003 שקטע והרס משפחות שלמות, ילדים, נשים, אבות, סבים וסבתות.

  נעמי ומארק ביאנו נישאו בשנת 2001, צעירים מוכשרים ומבטיחים – זוג מקסים חם אנושי ומלא בשמחת חיים. אנשי משפחה למופת, אנשים שתמיד היה נעים בחברתם, מהחיוך, מהאופטימיות. כאלה שהיית רוצה להיות לצידם ולספוג מאישיותם וקיסמם האישי כזוג, ומכל אחד לחוד.

  מארק היה סטודנט לתואר שני בתקשורת ובמקביל הגשים את חלומו להיות עיתונאי ועבד ככתב טלוויזיה המוניציפלי של הצפון במערכת "חדשות היום" המקומי של הוט (מתב כבלים דאז) – "משקיען ובעל מסור", סיפרו במערכת.
  בשלוש השנים האחרונות הפכו פניו וקולו לחלק בלתי נפרד ממסך הטלוויזיה בצפון במהדורות הערב.
  בין כתבותיו הרבות, סיקר וקידם בחיפה מצוקות חברתיות ביניהם את תחילת דרכה של עמותת יד עזר לחבר.

  נעמי וולובסקי אחותי היקרה, למדה מינהל עסקים ובמקביל עבדה באותה תקופה במכללת תילתן והייתה אחראית על תחום האינטרנט וגרפיקה ממוחשבת.
  לנעמי הייתה אישיות ויופי פנימי וחיצוני יוצאי דופן, חוש הומור שלא יכלו להשאיר איש אדיש לנוכחותה – כל מי שהכיר אותה אהב אותה והתרשם מאישיותה הססגונית, האסרטיבית ועם זאת שופעת הרוך ושימחת החיים יוצאי דופן. מעולם לא התלוננה ורק ידעה לתמוך ולחזק את כל מי שהכירה, בניהם אותי – זכיתי לאחות יוצאת דופן וחיוכה המקסים ועיניה התכולות הגדולות והבוהקות עומדות לנגד עיני כל יום מחדש כאילו היא עדין עומדת לצידי, ממש כאן ועכשיו.

  הייתה אהובה על תלמידיה במכללת תילתן, חבריה הרבים ומשפחתה.

  מגיל קטן נעמי הייתה הילדה היפה בכיתה, המקובלת אך גם זו שתמכה בחלשים, ועמדה לצידם בנחישות, זו רק תכונה אחת מיני רבות שהערצתי בה – טוב הלב, הרכות והחיוך המקסים והנדיב לכל הסובבים ללא דופי.

  נעמי הכירה את מארק עוד מתקופת שירותה הצבאי והקשר המיוחד נרקם ביניהם ממבט ראשון – התחתנו בגיל צעיר, עשו הכל יחד ועד כמה שזה טראגי, הם גם מתו יחדיו מחובקים זה בזרועות זה.

  נעמי נישאה למארק כשהייתה רק בת 24. השניים יצאו לירח דבש ממושך בארצות-הברית ובאיים הקאריביים. ביום חמישי בתחילת אוקטובר 2003, מארק הגיש בפעם האחרונה מבזק חדשות. בשבת בצהריים קטע הפיגוע הנורא את תוכניותיהם של מארק ונעמי – שניהם נרצחו זה לצד זו.
  דקות ספורות לאחר הפיגוע ניסו מפיקי המהדורה לאתר אותו – מארק היה בד"כ מסקר אירועים מסוג זה שבאותה תקופה היכו בנו תכופות. כאשר אנשי המערכת לא הצליחו לאתרו, הגיעו לאזור האירוע והופתעו למצוא את רכבו חונה באזור הזירה והניחו שהקדים אותם. אבל הוכו בתדהמה כאשר גילו שהוא ונעמי היו בין הקורבנות.

  עמותת יד עזר לחבר פתחה באותה תקופה את בית הילד שמטרתו הייתה לתת מענה מהיר יעיל לכל בעיות הרווחה של התלמידים באזור חיפה – חוגי העשרה, עזרה בשעורי הבית וארוחה חמה, מסגרת חמה ומחבקת.

  לאחר מותם שמעון סבג החליט לקרוא לאגף בית הילד שהוקם ממש באותו זמן על שמם – לזכרם והנצחתם של שני צעירים שעשו למען הקהילה והנזקקים.

  למרות שהכרתי את פועלו של מארק בנושאים חברתיים רבים דרך אותם כתבות בטלוויזיה ומסיפוריו, לא הכרתי את עמותת יד עזר לחבר שהייתה אז בתחילת פעילותה, וגם על תרומתה של נעמי שסייעה בדרכה למען העמותה.

  לאחר הפיגוע הנורא, התוודעתי, אני ומשפחתי לאין ספור סיפורים מרגשים שזרמו לביתנו על נעמי ומארק, ביניהם פעילותם בעמותת יד עזר.

  זכור לי במיוחד מפגש שערך שמעון בעמותה – טקס שמאד ריגש אותי בו הוטבע שלט בבית הילד להנצחת שמם ושלא אוכל לשכוח לעולם ובו גם התוודעתי לשמעון ולעמותת יד עזר.

  מספר שנים לאחר מכן החלטתי להמשיך את דרכם ותרומתם של נעמי ומארק למען עמותת יד עזר, ויצרתי קשר עם שמעון סבג. הצעתי לשמעון לקחת את אתר יד עזר קדימה, להקימו מחדש ובכך לקדם את עניני העמותה וגם להנציח את זכרם של נעמי ומארק באתר. שמעון מאד התרגש כשפגש אותי ומאז ועד היום יש ביננו קשר חם.

  כבוד רב נפל בחלקי על הזכות לתרום למען העמותה ולעמוד כאן ולהביע דברים מרגשים אלה למען שני אנשים שכל כך יקרים לליבי, ועל ההזדמנות להעניק מלגת לימודים על שמם של נעמי ומארק היקרים לצעירים בתחילת דרכם – מילגה שתעזור בלימודיהם ועתידם".

  מיכה וולובסקי

  תמונות
 • מארק ביאנו

  מארק ביאנו

  מארק ביאנו, בן פלורנס ואדריאן, נולד בט"ז באדר תשל"ד (10.3.1974) בעיר בוקרשט, רומניה, ובגיל חמישה חודשים עלה לישראל, והתיישב בעיר חיפה.
  למד בבית הספר היסודי "דוד ילין" ובתיכון "עירוני ה", שירת בחיל האוויר.

  בסיום השירות הצבאי בחיל האוויר, למד מארק לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת חיפה.

  מארק שחלם כל ימיו להיות עיתונאי, בתום לימודיו הצליח להגשים את החלום והחל לעבוד ככתב בתחנת הטלוויזיה בכבלים המקומית בעיר חיפה, בתוכנית "חדשות היום" –  הוא שימש ככתב המוניציפאלי של המגזין "חדשות היום" בכבלים, באזור חיפה והצפון.

  במהלך עבודתו, כיסה מארק, עניינים עירוניים וענייני איכות הסביבה, והפך לכתב בולט ומוערך. בהתאם להתקדמותו בעולם התקשורת, המשיך מארק להתפתח מבחינה אקדמאית, כשהוא מתחיל ללמוד לתואר שני בתקשורת גם זה באוניברסיטת חיפה.
  ביום 06.06.2001, נישא מארק לנעמי לבית וולובסקי אז, בת 24, אשת מחשבים והדרכה. בהזמנה לחתונה צוטטו מילותיו של אלתרמן: "אתך נותרתי בשניים, עם רוח על המים / עם פרח בר פשוט, אתך עד קץ אשוט…". השניים הקימו בחיפה את ביתם.

  השניים יצאו לירח דבש ממושך בארצות-הברית ובאיים הקאריביים. לאחר שובו, חזר לדווח מהשטח. "משקיען ובעל מסור", סיפרו במערכת "חדשות היום".

  ביום חמישי 02.10.2003 הגיש בפעם האחרונה מבזק חדשות.

  בשבת בצהריים, ח’ בתשרי תשס"ד (04.10.2003), פוצצה מחבלת-מתאבדת את חומר הנפץ שנשאה בתיקה בתוך מסעדת "מקסים, בשד’ ההגנה בכניסה הדרומית לחיפה, סמוך לים. הפיגוע הנורא קטע את תוכניותיהם של מארק ונעמי – שניהם נרצחו זה לצד זו. דקות ספורות לאחר הפיגוע ניסו מפיקי המהדורה לאתר אותו. רק לאחר שלא הצליחו, הבינו שמשהו קרה. מארק ביאנו הניח אחריו זוג הורים ואחות.

  בפיגוע נפגעו עשרות מיושבי המסעדה ההומה אדם. 21 אנשים נרצחו במקום, ביניהם;מארק ורעייתו, שהגיעו למסעדה לארוחת צהריים. בן 29 במותו.

  מארק, הותיר הורים ואחות. הובא למנוחות בחלקת הגיבורים בבית העלמין שדה יהושע בחיפה, לצד רעייתו. מארק, מונצח באנדרטה בהר הרצל לזכר חללי פעולות האיבה.

  תמונות
 • יד עזר מנציחה את זכרו של מארק ביאנו

  תמונות
 • פרס חיפה לתקשורת ע"ש מארק ביאנו לשנת 2013

  Mark Biano

  את הפרס על מפעל חיים העניק למו"ל כלכליסט ראש העיר חיפה יונה יהב. הוועדה קבעה כי הפרס יוענק לאסתרון על "העצמת חופש הביטוי והכתיבה היוצרת למען החברה הישראלית".

  פרס חיפה לתקשורת ע"ש מארק ביאנו לשנת 2013 הוענק אתמול למו"ל כלכליסט יואל אסתרון. ועדת הפרס בראשות השופט חנוך אריאל החליטה פה אחד להעניק את הפרס לאסתרון על מפעל חיים של "העצמת חופש הביטוי והכתיבה היוצרת למען החברה הישראלית".

  הוועדה כתבה בנימוקיה כי אסתרון מילא מגוון גדול של תפקידים בתקשורת ובכולם זכה להערכה רבה, ואולם הוועדה ציינה במיוחד את העובדה שהוא "המייסד, המוציא לאור והעורך הראשי של העיתון היומי והאתר הכלכלי כלכליסט, הנחשב כיום עמוד התווך של העיתונות הכלכלית בישראל".

  את הפרס העניק לאסתרון ראש העיר חיפה יונה יהב בטקס שבו השתתפו ד"ר פלורנס ביאנו, אמו של מארק שנהרג בפיגוע במסעדת מקסים לפני כעשר שנים, השופט אריאל, חברי ועדת הפרס ובכירים בעיריית חיפה.

  פורסם ב- ynet 18.12.13

  אבל נשאלה השאלה למה הפרס מוענק למנכ"ל כלכליסט ולא לעיתונאים כמו מארק??

  תמונות