ביום ה-30 ללחימה באוקראינה: במבצע מסוכן ומורכב ותחת הפגזות ואש כבדה הצליחה וחילצה המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" את נטליה (82), סופיה (89), נטליה (86) מקייב ויאז'ק (86) מבאבי יאר ארבעה ניצולי שואה שבקרוב יעשו את דרכם לישראל  

  1. ראשי
  2. Events
  3. ביום ה-30 ללחימה באוקראינה: במבצע מסוכן ומורכב ותחת הפגזות ואש כבדה הצליחה וחילצה המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" את נטליה (82), סופיה (89), נטליה (86) מקייב ויאז'ק (86) מבאבי יאר ארבעה ניצולי שואה שבקרוב יעשו את דרכם לישראל  

אחרי מסע תלאות ארוך ומפרך תחת הפגזות ואש כבדה ובדרכים לא דרכים חילצו היום (שישי, 25.3.2022) חברי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" בראשותו של מנהל המשלחת מייסד ומנכ"ל העמותה שמעון סבג 4 ניצולי שואה מעל גיל 80 מהלחימה באוקראינה שיעלו בקרוב לישראל.

ארבעת ניצולי השואה אותרו, חולצו ופונו בהצלחה מבתיהם שנחרבו ע"י חברי המשלחת תחת הפגזות כבדות ואש ללא הרף, הם הועברו ישירות באמצעות רכבי אמבולנסים מאולתרים ומשם לאמבולנסים אל הבית חולים שדה "כוכב מאיר" שהקימה מדינת ישראל כדי לטפל בהם לקראת העלאתם ארצה ממש בקרוב. חלקם חוששים לעזוב את מדינתם, אך מצב הלחימה הקשה לא מותיר ברירה: "אנחנו מרגישים שחוזרים הביתה", כך אמרו ארבעתם.

עם סיומו של המבצע המורכב והמסוכן בחירוף נפש ותחת הפגזות אש של חברי המשלחת אמר נרגשות מייסד ומנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג עם דמעות בעיניו: "כולי התרגשות עצומה, כולי מאושר היום, שהצלחנו אחרי מאמצים קשים מאוד וללא רגע אחד של ייאוש לאתר ולחלץ את ארבעת ניצולי השואה שבתיהם נהרסו והפכו לאיי חורבות, בדרכים לא דרכים ובנסיעה של עשרות שעות תחת אש פינינו אותם והם הועברו לבית החולים שדה "כוכב מאיר" שהקימה מדינת ישראל כדי לטפל בהם לקראת העלאתם ארצה ממש בקרוב.

כעת, לאחר שחולצו תחת אש 4 ניצולי השואה מהזוועות, הם יוכלו לחיות את שנותיהן האחרונות בכבוד. הם היו חייבים לעבור בבית החולים הישראלי כדי לבדוק אם הם יכולים לעלות לארץ. שמרנו להם דירות מיוחדות ומונגשות בחיפה ב"בית החם של ניצולי השואה" שבקריית החסד של העמותה בחיפה. אנחנו מנסים למנוע מהם לעבור בפעם השנייה את התופת באחרית ימיהם, ולתת להם לסיים את חייהם בכבוד. ברצוני להודות מקרב לב תודה ענקית למתנדבים, חברי המשלחת של עמותת "יד עזר לחבר" שבאוקראינה שעושים לילות כימים בחירוף נפש בסכנה וללא לאות כשחילצו תחת אש את ארבעת ניצולי השואה, כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולמו ומלואו".

ארבעת ניצולי השואה שחולצו הבוקר (שישי, 25.3.2022) הם קשישות וקשישים מעל גיל 80, הם חולצו מקייב תחת אש כבדה של הצבא הרוסי ועברו מסע מפרך עד שהגיעו לבית החולים שדה שהקימה ישראל. הצוותים הרפואיים הישראלים קיבלו אותם כשהם מותשים לאחר החילוץ ארוך וקשה, כעת הם עוברים טיפולים ובדיקות כדי להבטיח את הגעתם ארצה בשלום.

אחת מניצולות השואה היא נטליה, תושבת קייב בת 82. בזמן השואה נטליה עוד הייתה תינוקת רכה ומשפחתה ניצלה לאחר שברחה מעיר לעיר עד סיום המלחמה. "עברנו כל כך הרבה, לא האמנתי שמדינת ישראל תעשה כל כך הרבה כדי להציל אותנו", אמרה. "לפני 70 שנה לא היה מי שיציל אותנו וידאג לנו כמו שדואגים לנו עכשיו".

בבית החולים ערכו לה בדיקות מקיפות: סכרת, לחץ דם ושרירים והוחלט כי היא יכולה לנסוע ולטוס לישראל. עם זאת, מבחינה רגשית קשה לה לעזוב את אוקראינה: "חווינו פה כל כך הרבה קושי, כל השנים קשה ליהודים להיות באוקראינה, אבל זה הבית שלי, איך אעבור לארץ חדשה בגילי ? והבת שלי והילדים שלה צריכים גם לעזוב הכל. נקבל החלטה בקרוב".

לעומתה, יאזק בן ה-86, ניצול שואה מ"באבי יאר", כבר מחכה בקוצר רוח להגיע לישראל: "חייתי כל כך הרבה שנים בנפרד מהמשפחה שלי, הגיע הזמן להתאחד גם אם זה רק לתקופה קצרה. במובן מסוים אני מרגיש שאני חוזר הביתה".

סופיה, 89 שביתה בקייב נהרס ונחרב לגמרי, היא ניצולת שואה מגטו לודג'. בשונה מהאחרים, היא החליטה שהיא נוסעת לביתה המתגוררת בגרמניה: "הייתי צריכה עזרה להגיע לרכבת, בגרמניה הבת שלי מחכה לי. אני מקווה שנתראה בקרוב", אמרה.

ניצולה נוספת שחולצה אמש, גם היא נטליה, תושבת קייב בת 86. בזמן השואה, כשהייתה בת 6, היא ניצלה ממחנה באבי יאר שם כל משפחתה נספתה ורק היא שרדה לאחר שמצאה מחבוא בבור באדמה.

צילומים: חברי המשלחת ההומניטרית של עמותת "יד עזר לחבר" לאוקראינה.

תפריט
נגישות